Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zautomatyzowany zakup Bitcoin – czyli strategia DCA na rynku krypotwalut

Dla przeciętnego inwestora, wejście na giełdę kryptowalut, ustawienie zleceń z limitem, stop lossów i próba zastosowania analizy technicznej na wykresie jest zniechęcającym zadaniem. Faktem jest, że większość ludzi po prostu nie chce tego robić. Tak bardzo jak kocham Bitcoina i ekosystem kryptowalut, tak samo nie lubię robić tych rzeczy.

Jeśli jesteś taki jak ja, i jesteś bardziej inwestorem (nie day traderem, który uwielbia patrzeć na wykresy przez 12+ godzin dziennie), który chce się trochę zdemaskować lub zdywersyfikować Bitcoin, najlepszym sposobem jest użycie metody “Dollar Cost Averaging”.

W tym krótkim opisie przedstawię Ci podstawy tego, jak uśrednianie kosztów dolara działa w kryptowalucie i jak możesz to łatwo zrobić dla Bitcoina już teraz.

Co to jest Dollar Cost Averaging?

Istnieje wiele świetnych artykułów i blogów na temat Dollar Cost Averaging lub “DCA” w skrócie. Mówiąc najprościej, jest to po prostu kupowanie określonej ilości czegoś w określonym czasie, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ta strategia pomaga zminimalizować ryzyko, a także pomaga “uśrednić” zmienność rzeczy, którą kupujesz w czasie.

Przykładem może być kupowanie Bitcoina co tydzień w poniedziałek przez dłuższy okres czasu. Wszyscy wiemy, że cena Bitcoin waha się dość mocno (to wydaje się wyłączać wielu inwestorów z tego rynku, ale nie jest to koniecznie zła rzecz!), więc inwestowanie tej samej kwoty niezależnie od ceny pomaga zmniejszyć ekspozycję na zmienność w czasie. 

Zautomatyzowany zakup bitcoin

Pasywne inwestowanie w kryptowaluty - bitfilar

Świetnym przykładem takiej strategii jest autor bloga Bitfilar, który zdecydował się inwestować w ten sposób 10% kwoty płacy minimalnej w Polsce.

W momencie pisania tego artykułu, przez 76 miesięcy zainwestował 16690 zł, osiągając roczną stopa zwrotu na poziomie 1135.97%.

Przykład Bitfilar w prost pokazuje, że zautomatyzowana inwestycja w Bitcoin może być korzystna zarówno dla osób bardzo bogatych, które dysponują dużymi środkami, jak i dla drobnych inwestorów, którzy po prostu chcieliby pomnożyć swoje skromne oszczędności.

Co ważne, możesz zainwestować dokładnie taką sumę pieniędzy, jak chcesz.

Takie podejście  również pomaga w zdrowiu psychicznym! Zamiast martwić się o cenę Bitcoin, sprawdzając kursy, tracąc nerwy przez gwałtowne skoki kursu, można po prostu rodzaj ustawić stałe zlecenie kupna i zapomnieć o inwestycji.

Zasadniczo usuwasz emocje z związane z inwestowaniem w kryptowaluty i jednocześnie pozwala Ci to myśleć w bardziej długoterminowych kategoriach inwestycyjnych.

Jak zautomatyzować zakup Bitcoin?

cykliczny zakup kryptowalut na binance Aby zacząć, możesz oczywiście po prostu ręcznie kupować Bitcoin na giełdzie kryptowalut, takiej jak Binance. Binance umożliwia, zautomatyzowane kupowanie kryptowalut, które idealnie wpasowuje się do omawianej strategii –  “ustaw i zapomnij”. Możemy wybrać kwotę, oraz powtarzalność wykonania zlecenia. Przykładowo możemy ustawić zakup BTC za 50 zł każdego tygodnia w niedzielę.

Należy pamiętać że, inwestując pieniądze zawsze robimy to z myślą o tym, by zarabiać, lecz wartość kryptowalut zmienia się jednak bardzo szybko, dlatego też może się zdarzyć tak, że po zakupie Bitcoinów zaczną one nagle tracić na wartości. W tej sytuacji nie powinniśmy panikować i trzymać się swojej strategii.


Przede wszystkim pamiętajmy, że inwestycja w kryptowaluty powinna być inwestycją długoterminową, co oznacza, że spodziewane zyski zobaczymy dopiero za kilka lat.

Powiadom
Powiadom o
guest
Thanks for submitting your comment!
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
NEWSLETTER

Zapisz się na mój bezpłatny newsletter, by otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach.

Treść niniejszego serwisu jest wyłącznie informacyjno-edukacyjna, a poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autorów i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu. 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.