Zarabianie w internecie

Sprawdź czym jest, jakie są plusy pracy zdalnej, jakie sposoby wybierać a których unikać.

Zarabianie w internecie to jeden z najbardziej dyskusyjnych i zagadkowych oraz budzących wiele niewiadomych tematów. Sporo osób chciałoby pracować zdalnie w internecie z różnych względów, ale obawia się czy w taki sposób można się utrzymywać i czy praca zdalna będzie w dobrym ruchem. W tym tekście prześwietlamy dokładnie temat zarabiania w internecie oraz odpowiadamy na wszystkie najpopularniejsze pytania z nim związane, takie jak czym jest praca w internecie, jakie opcje zarabiania w sieci mamy do wyboru, jakie plusy i minusy niesie ze sobą ten typ pracy oraz jakich zajęć w sieci unikać.

Czym jest praca i zarabianie w internecie ?

Zarabianie w internecie to przede wszystkim praca zdalna wykonywana dla firmy, w której jesteśmy zatrudnieni na etacie zdalnie lub niezależne i niezobowiązujące sposoby pracy jako freelancer.

Praca zdalna może odbywać się na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych czy w formacie B2B, gdzie będziemy wystawiać faktury zleceniodawcom. W internecie istnieje wiele rodzajów pracy z różnych branż i dziedzin, które możemy podejmować w różnej formie. Praca taka pozwala przede wszystkim zarobić pensje porównywalne do tych etatowych znanych z tradycyjnego zatrudnienia, a w dużej części przypadków nawet wyższe sumy. Praca internetowa posiada zarówno swoje plusy i minusy oraz swoją charakterystykę. Staje się ona coraz popularniejsza, a jest to związane głównie z rozwojem internetu oraz pandemią koronawirusa.

Tradycyjna praca zdalna w internecie

Praca w internecie przede wszystkim może dotyczyć firm stacjonarnych i tradycyjnych sposobów pracy. Będzie ona polegała na znalezieniu etatowego zatrudnienia w firmie w Polsce lub na całym świecie, ale wykonywanego zdanie. Coraz więcej marek decyduje się na taki krok w celu obniżenia kosztów funkcjonowania firmy oraz z chęci pozyskiwania specjalistów niemieszkających w danym regionie.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Praca zdalna etatowa przede wszystkim będzie dotyczyła tych branż, które umożliwiają wykonywanie pracy zdalnej. W niektórych przypadkach będzie również konieczne okresowe pojawianie się fizyczne w firmie, ale główny typ pracy będzie możliwy do wykonywania zdalnie. Tego typu ofert pracy powinniśmy szukać na typowych portalach ogłoszeniowych w konkretnych branżach, ale z dopiskiem „praca zdalna” lub w odpowiednich kategoriach. Praca taka będzie odbywała się na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, choć głównie będziemy zatrudnieni na etacie w danej firmie. Proces rekrutacyjny w większości przypadków również odbywa się całkowicie zdalnie i polega jedynie na złożeniu odpowiednich dokumentów, a także rozmowie telefonicznej czy wideokonferencji zamiast osobistego spotkania.

Niezobowiązujące sposoby zarabiania w sieci czyli freelancing

Praca w internecie oferuje również bardzo dużo różnego rodzaju profesji cyfrowych oraz freelancerskich. Pierwszym sposobem w jaki możemy zarabiać w internecie, jest copywriting. Jest to pisanie różnego rodzaju tekstów i treści dla portali internetowych. W sieci istnieje wiele agencji marketingowych i serwisów internetowych, które poszukują copywriterów różnych specjalizacji i doświadczeniach. Sama praca polega na pisaniu oraz przekazywaniu tekstów, które następnie będą publikowane w internecie. Pracować w ten sposób możemy wyszukując klientów indywidualnie np. w social mediach lub zatrudniając się w konkretnej agencji czy serwisie internetowym. Możemy również korzystać z portali ze zleceniami, na których klienci wystawiają zlecenia, aby je podejmować i realizować

Drugim sposobem e-pracy jest praca jako fotograf. Wykonywane zdjęcia będziemy sprzedawali w bankach fotografii. Na rynku istnieje kilkanaście tego typu serwisów, gdzie możemy wgrywać nasze wykonane zdjęcia, a także sprzedawać je wielokrotnie na całym świecie. Coraz popularniejszą profesją internetową jest również wirtualny asystent. Jest to osoba, która zajmuje się wykonywaniem prac pomocniczych osobom, które tego potrzebują. Wirtualni asystenci zajmują się np. prowadzeniem kalendarza czy wykonywaniem prostych, ale mozolnych prac z różnych branż. Mogą oni również odbierać telefony w imieniu danej osoby czy pomagać w prowadzeniu sklepu internetowego.

Jako freelancerzy możemy pracować w internecie jako tłumacze lub udzielając korepetycji. Przekazywanie wiedzy w postaci prowadzenia szkoleń lub w każdy inny sposób jest bardzo pożądane – szczególnie jeśli znamy język angielski i możemy nasze usługi świadczyć globalnie. W internecie istnieje wiele serwisów na których możemy oferować takie usługi. W sieci znajdziemy również bardzo dużo ofert pracy przy prowadzeniu e-sklepów. Duża ilość sprawiała, że wiele firm potrzebuje osób, które będą np. dodawały produkty w sklepach internetowych czy pełnię funkcję obsługi klienta.

Porada: najlepszym sposobem na znalezienie ciekawego zajęcia i pracy internetowej jest przejrzenie portali dla freelancerów. Będziemy mogli tam dodać własne ogłoszenia i oferty oraz sprawdzić kategorie czy profesja, jakie umożliwiają pracę zdalną, a następnie wybrać najlepsze zajęcie dla siebie.

Jakich sposobów pracy w internecie unikać ?

Choć internet daje wiele różnych możliwości pracowania i zarabiania, znajdziemy w nim również pewne metody, których zdecydowanie warto unikać. W najlepszym razie konkretne praca nie przyniesie żadnego rezultatu lub będzie on na tyle mały, iż nie będzie warty uwagi i nie będzie pozwalał utrzymywać się w jakikolwiek sposób. Niektóre metody mogą być również niebezpieczne i powodować utratę wpłaconego kapitału czy zakrawać wręcz na działalność przestępczą. Aby nie przekonywać się na własnej skórze o nieskuteczności konkretnych prac w internecie, warto od razu je poznać i omijać szerokim łukiem.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Pierwszym takim typem pracy będzie wypełnianie ankiet w internecie. Na pierwszy rzut oka zajęcie takie wydaje się atrakcyjne, ale w rzeczywistości jest zupełnie inne. Wypełnienie ankiet przede wszystkim nie pozwala zarabiać znacznych sum pieniędzy. Na rynku działa ok. kilkunastu paneli badawczych – zarówno polskich jak i międzynarodowych. Praca w nich polega na wypełnianiu ankiet oraz otrzymywaniu wynagrodzenia za to zadanie. Problemem jest bardzo mała ilość ankiet, które otrzymujemy do rozwiązania, gdzie w większości z nich nie kwalifikujemy się z uwagi na wymagany inny profil respondentów. W efekcie poświęcając czas na taką pracę, nie zarabiamy zbyt wiele.

Kolejnym typem pracy w internecie, który należy unikać jest kliknięcie w reklamę lub oglądanie reklam za opłatą. Najczęściej stawki za obejrzenie reklamy są tak niskie, iż nawet przy całodobowej pracy nie pozwalają zarobić jakiegokolwiek sensownego zarobku. Portale tego typu bazują na dużej ilości osób, które po pewnym czasie pracy porzucają ją. Zajęciami, których powinniśmy się wystrzegać szczególnie, są te związane z kryptowalutami i inwestycjami. W sieci działa wiele programów inwestycyjnych, które obiecują spore zyski po wpłaceniu depozytu w krótkim czasie. Mogą mieć one różną formę, ale nigdy nie powinniśmy wkładać w nie jakichkolwiek pieniędzy, gdyż w zdecydowanej większości programy takie są po prostu piramidami finansowymi i upadają po pewnym czasie.

Nigdy i pod żadnym pozorem nie powinniśmy również korzystać z ofert pracy w internecie, które nie będą opierały się o legalnie podpisaną umowę cywilnoprawną czy o pracę. Bardzo często przestępcy oferują testowanie kont bankowych lub próbują wyłudzić nasze dane osobowe. Zarówno dane jak i konta mogą posłużyć do przestępstw np. wyłudzeń czy oszustw. Nawet kilkuset złotowa opłata za założenie konta bankowego powinna zapalić w nas czerwoną lampkę ostrzegawczą, a każda propozycja od firmy, marki czy osoby o pracę na czarno powinna skutkować natychmiastowym zerwaniem kontaktu.

Pamiętaj że praca w internecie to praca zdalna. Plusy i minusy

Praca w internecie niezależnie od tego w jakiej formie to przede wszystkim praca zdalna, o czym należy pamiętać. Mówi się o niej zdecydowanie częściej w kontekście koronawirusa, gdzie wiele stacjonarnych firm zleciło właśnie taki typ pracy swoim pracownikom. Praca zdalna ma zarówno swoje dobre jak i złe strony i należy zastanowić się nad nimi przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy w internecie.

Do plusów… pracy w internecie przede wszystkim powinniśmy zaliczyć elastyczność. Niezależnie od formy pracy czy zajęcia będzie ona dostępna w mniejszym lub większym stopniu. Najczęściej pracując w internecie, samodzielnie decydujemy, w jakich godzinach to robimy oraz ile czasu poświęcamy na pracę. Jest to bardzo korzystne, gdyż wiele osób posiada inne obowiązki np. rodzinne czy związane z dziećmi i innymi projektami. W taki sposób możemy dopasować pracę internetową do naszych obowiązków i efektywnie korzystać z całego dnia.

Praca zdalna to również wysoki komfort. Przede wszystkim nie musimy dojeżdżać do pracy oraz tracić dziennie dużej ilości czasu czy środków. Dzięki temu możemy dziennie zyskać nawet dwie lub trzy godziny czasu, i poświęcić je na odpoczynek lub dodatkowy zarobek. Pracując zdalnie, możemy również dostosować swoje miejsce pracy do naszych preferencji. Możemy korzystać z naszych ulubionych sprzętów, a także komfortowo pracować w miejscu, które znamy i w którym czujemy się bezpiecznie. Wbrew pozorom dobre warunki pracy znacząco wpływają na efektywność naszych działań, a w efekcie na zarobki.

Jednym z największych plusów pracy w internecie i pracy zdalnej jest możliwość zarabiania dowolnych sum pieniędzy i brak szklanego sufitu. W większości firm tradycyjnych nie mamy możliwości zarobienia większej sumy pieniędzy niż stała wypłata, a praca na drugi etat jest niemożliwa. Pracując internetowo, samodzielnie decydujemy, ile czasu poświęcamy na pracę oraz w jakim stopniu w nią zaangażujemy. Możemy również bardzo łatwo współpracować z innymi firmami lub pracować w innych branżach nie wychodząc z domu. Dzięki temu będziemy mogli zarabiać ponad przeciętne wynagrodzenie i czerpać wiele korzyści z wysokich zarobków.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Do minusów… pracy w internecie możemy zaliczyć przede wszystkim samotność. Jest to szczególnie uciążliwe dla ekstrawertyków i osób lubiących przebywać w towarzystwie innych osób. Praca zdalna polega praktycznie na przebywaniu we własnym domu oraz sporadycznym kontakcie e-mailowym czy telefonicznym. Choć możemy próbować rozwiązywać ten problem pracując w specjalnych powierzchniach coworkingowych, praca w internecie na dłuższą metę może być bardzo uciążliwa dla osób o towarzyskim usposobieniu.

Pewnego rodzaju minusem może być również konieczność zapewnienia sobie wszystkich sprzętów i akcesoriów, jakich będziemy potrzebowali do pracy. Jest to szczególnie ważny minus jeśli wykonujemy profesję, która wymaga od nas posiadania bardzo drogiego sprzętu. Może to być profesja grafika komputerowego czy informatyka, gdzie często ceny sprzętu, na jakim pracują takie osoby np. komputerów czy tabletów graficznych, liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych. Brak infrastruktury firmowej, może być również uciążliwy dla osób, które nie mają warunków do pracy we własnym domu i nie mogą wygospodarować sobie osobnego i niezależnego pomieszczenia, które będzie przeznaczone w całości pracę.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Related Posts
Total
0
Share