XTB – rachunek inwestycyjny dla każdego

XTB - opis recenzja i opinie
XTB – opis recenzja i opinie
Spis treści Hide
  1. Zalety
  2. Wady
  3. Szeroka oferta XTB

X-Trade Brokers to jeden z największych notowanych na giełdzie brokerów na świecie. Budujący od kilkunastu lat swoją markę dom maklerski z główną siedzibą w Warszawie, już w maju obchodził będzie piątą rocznicę debiutu spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Bogata oferta, prosta obsługa i najwyższy poziom bezpieczeństwa sprawiają, że dla inwestorów chcących mieć szeroki dostęp do globalnych rynków finansowych, posiadanie rachunku inwestycyjnego w XTB wydaje się być obowiązkowe.

4.6
5
4.6
prowizje
ilość dostępnych akcji
ilość dostępnych etf
platforma

Zalety

  • akcje z 15 rynków giełdowych m.in. GPW, EURONEXT, NYSE
  • formularz PIT-8C
  • zerowe prowizje transakcyjne na akcje i ETF do 100 000 euro
  • profesjonalna platforma transakcyjna dostępna w wersji web, mobilnej i desktopowej

Wady

  • brak możliwości złożenia formularza W8BEN
  • opłata 50 zł przy wypłacie poniżej 500 zł
  • ograniczony dostęp do rynku New Connect

Szeroka oferta XTB

Na ofertę XTB składa się dostęp do ponad 4000 instrumentów finansowych na 15 światowych giełdach. Ponad 2000 akcji z kilkunastu krajów, rynek walutowy CFD Forex z dostępem do prawie 50 par walutowych, rynek surowców, a także dostęp do 25 tak popularnych w ostatnich latach kryptowalut, to dopiero początek. XTB daje swoim klientom dostęp zarówno do notowanych na giełdzie otwartych funduszy inwestycyjnych (ETF), jak i do pochodnych instrumentów pozagiełdowych (CFD).

Po stronie minusów można z całą pewnością zapisać ograniczony dostęp do spółek notowanych na NewConnect. Nie ma niestety możliwości inwestowania w mniej płynne spółki, spoza indeksów WIG20, mWIG40 i mWIG80. Zdecydowanie większym minusem jest brak możliwości złożenia formularza W-8BEN (chociaż to normalna sytuacja w polskich domach maklerskich). Nie zmienia to jednak faktu, że każdy potencjalny inwestor, mając do dyspozycji tak bogatą i szeroką ofertę, znajdzie dla siebie wiele interesujących rozwiązań.

Dowodem na to jest liczba klientów, którzy zdecydowali się na inwestowanie w XTB. Nieuchronnie zbliża się ona do 300 tysięcy, co czyni spółkę najważniejszym polskim graczem wśród brokerów. XTB znalazł się na również piątym miejscu w rankingu największych globalnych brokerów w kategorii liczby aktywnych klientów w kwartalnym raporcie analitycznym opublikowanym przez Finance Magnates.

xtb wśród pięciu największych brokerów
Źródło: Finance Magnates Quarterly Intelligence Report Q4 2020 oraz Q4 2019

Broker XTB dla każdego

Co ważne, broker XTB kieruje swoją propozycję zarówno do początkujących, jak i najbardziej doświadczonych inwestorów. Każdy posiadacz rachunku znajdzie na platformie XTB tzw. bibliotekę inwestora. Jest to niezwykle szeroki dział edukacyjny dostępny na kilku poziomach zaawansowania.

Potencjalny inwestor znajdzie tam zarówno filmy edukacyjne i szkolenia internetowe podane w bardzo przystępny sposób, jak i codzienne interaktywne spotkania i seminaria. Regularnie prezentowane są również analizy rynkowe oraz najważniejsze branżowe wiadomości, co pozwala na bieżąco uzupełniać i poszerzać wiedzę.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Niewątpliwym atutem jest możliwość czasowego założenia konta demonstracyjnego, na którym klient otrzymuje środki do inwestowania przez 30 dni.

Dzięki temu z łatwością może zapoznać się on ze sposobem działania dwóch platform, które swoim potencjalnym inwestorom udostępnia X-Trade Brokers. Jedną z nich jest popularna platforma MetaTrader 4, drugą – xStation 5, zaprojektowana przez XTB. Korzystanie z xStation 5 jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, platforma daje bowiem możliwość obsługi praktycznie wszystkich oferowanych instrumentów, a także śledzenie statystyk na żywo.

Broker XTB oferuje również szerokie wsparcie w bieżącej obsłudze rachunku. Przede wszystkim każdy inwestor trafia pod skrzydła dedykowanego opiekuna, który zajmie się kompleksową obsługą jego portfela. Dodatkowo dla klientów udostępniona jest całodobowa infolinia, co z całą pewnością rekompensuje brak możliwości kontaktu w weekendy. Inwestorzy mają również możliwość kontaktu poprzez live chat, a także drogą mailową.

XTB – założenie konta, a opłaty i prowizje

Założenie konta odbywa się online poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego i wysłanie skanu dokumentu tożsamości z adresem. Oczywiście intuicyjny proces rejestracji konta to nie wszystko.

Niewątpliwą zaletą rachunku jest jego cena. 10 euro rocznie to zdecydowanie niewygórowana opłata, której jednocześnie w łatwy sposób można uniknąć. Z opłaty bowiem zwolnione są te konta, których właściciele dokonają minimum jednej transakcji w danym roku kalendarzowym, a także te, które pozostają puste.

Kolejną zaletą jest wysokość prowizji. Obecnie X-Trade Brokers  oferuje swoim klientom promocję „Prawdziwe Akcje, 0% prowizji”, która zapewnia inwestorom bezpłatny miesięczny obrót środkami do wysokości 100 tys. euro. Dopiero powyżej tej kwoty transakcje zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2 %, czyli min. 10 euro. Warto również pamiętać, aby nie wypłacać kwot poniżej 500 zł. Każda taka transakcja wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 50 zł.

Wpłat na konto można dokonywać na trzy sposoby. W przypadku przelewu bankowego lub przelewu ekspresowego za pomocą PayPal, BLIK i Blue Cash nie zostanie pobrana dodatkowa prowizja. Ta, w kwocie 0,73%, pojawi się, gdy klient zdecyduje się skorzystać z PayU.

Również transakcja kartami płatniczymi wiąże się z dodatkową opłatą. W przypadku polskiej waluty wyniesie ona 0,66%, w EUR – 0,70%, a w USD – 0,95%. I właśnie możliwość prowadzenia rachunków jedynie w trzech walutach – PLN, EUR i USD, dla niektórych może być sporym minusem. Jednak dla przeważającej większości inwestorów zdecydowanie będzie to wystarczające rozwiązanie.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Aplikacja XTB - handluj akcjami przez telefon

Kolejnym atutem jest aplikacja mobilna xStation Mobile, dostępna zarówno na system iOS, jak i Android. Aplikacja jest intuicyjna i bardzo przystępna w użytkowaniu, co powinno zachęcić klientów preferujących właśnie taki sposób inwestowania. Nieustanny rozwój technologii jest jednym z kluczowych celów marki X-Trade Brokers, dlatego zakres rozwiązań dostępnych zarówno na platformach inwestycyjnych, jak i w aplikacji mobilnej, jest systematycznie rozszerzany i ulepszany.

aplikacja xtb

XTB, a bezpieczeństwo środków

Czy XTB to bezpieczny broker, czy przelewanie pieniędzy na rachunek maklerski XTB jest bezpieczne? To pytania, które bardzo często pojawiają się w internecie.

Stała kontrola zarówno Komisji Nadzoru Finansowego, jak i największych światowych organów nadzoru sprawia, że środki inwestowane w XTB pozostają całkowicie bezpieczne. 

Warto również dodać, że XTB jest notowane na warszawskiej giełdzie, więc okresowo musi publikować pełne sprawozdania finansowe. 

Ponadto środki wpłacone przez inwestorów objęte są systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych do limitu 22 tys. euro. Niezaprzeczalnym atutem jest także deponowanie środków klientów na segregowanych kontach, co świadczy o wysokiej dbałości o bezpieczeństwo ze strony brokera.

Opinie o XTB

Analiza plusów i minusów daje jednoznaczne rezultaty. Niezależnie od poziomu doświadczenia, wiedzy czy umiejętności, inwestowanie w XTB wydaje się być bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Każdy inwestor znajdzie dla siebie atrakcyjne propozycje, z których może skorzystać w prosty i wygodny sposób.

Dodatkowo szeroki wachlarz możliwości kontaktu z pracownikami XTB sprawia, że nikt nie pozostanie sam, w swojej karierze inwestora, mogąc liczyć na praktycznie nieograniczoną pomoc. To sprawia, że XTB wydaje się być nie tylko największym polskim domem maklerskim, ale i jednym z najlepszych na naszym rynku.

Total
0
Shares
3 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Related Posts
Total
0
Share