Tokeneo: Pierwsza na świecie giełda kryptowalutowa należąca do społeczności

Giełda TOKENEO została założona przez Polaka. Sprawdzamy, co musisz o niej wiedzieć.
giełda TOKENEO
Giełda TOKENEO – Społecznościowa giełda kryptowalut.

Giełda Tokeneo to platforma zarządzana przez jej społeczność. Około 90% tokenów zgromadzonych na giełdzie należy do użytkowników tokeneo. Tomasz Rozmus, czyli CEO giełdy podzielił się z internautami możliwościami i funkcjami, które Tokeneo wnosi na rynek. Przyjrzyjmy się zaletom, jakie oferuje ten innowacyjny serwis kryptowalutowy.

Kto jest odpowiedzialny za powstanie polskiej giełdy Tokeneo?

CEO odpowiedzialnym za projekt jest Tomasz Rozmus. Polak, który ukończył studia z zakresu marketingu i zarządzania na Polsko-Amerykańskim uniwersytecie w Chicago. CEO projektu zdobył ogromną wiedzę dotyczącą zarządzania projektami, a następnie
przeniósł ją do świata kryptowalut. Tomasz w wielu wywiadach wspominał również o tym, że od wielu lat interesuje się kryptowalutami. Śledził na rynku dużych graczy operujących bitcoinami i popularnymi altcoinami. Dzięki temu ma doskonałe rozeznanie w tym, jakimi prawami rządzi się market oparty na kryptoaktywach.

Swoimi spostrzeżeniami i opiniami dotyczącymi rynku kryptowalutowego i nie tylko Tomasz dzieli się ze swoimi fanami za pośrednictwem strony Smarttrader.pl. Warto wspomnieć o tym, że twórca Tokeneo odpowiadał w przeszłości również za stworzenie pierwszego polskiego funduszu inwestycyjnego opartego na kryptowalutach. Fundusz ten opierał się w pełni na blockchainie ethereum. W dalszej części artykułu zwrócimy jednak uwagę na to, jakie pomysły udało się zaimplementować Tomaszowi podczas tworzenia Tokeneo.

Jak działa giełda Tokeneo?

Podsumowując działanie w Tokeneo w najprostszy możliwy sposób, możemy powiedzieć, że jest to giełda kryptowalutowa, na której każdy inwestor (czyli posiadacz natywnych tokenów giełdy) ma udziały w zysku firmy. Utworzenie giełdy kryptowalutowej to nic nowego. Na rynku jest ich pełno. Dlatego pomysłodawca Tokeneo postanowił pójść krok dalej i stworzyć cały ekosystem niezbędny do zarządzania kryptowalutami. Platforma składa się z kilku podkategorii. Jedną z nich jest na przykład kantor kryptowalutowy, który doskonale spełnia wymagania początkujących użytkowników.

Po pewnym czasie działania na rynku twórcy Tokeneo utworzyli również blog informacyjny, który miał posłużyć jako narzędzie edukacyjne dla ich klientów. Za pośrednictwem bloga mogli publikować najważniejsze w świecie kryptowalut newsy i stworzyć narzędzie edukacyjne dla inwestorów zainteresowanych kryptoaktywami.

Co tak właściwie było inspiracją dla utworzenia takiego projektu? Z wielu wpisów i wypowiedzi Pana Tomasza możemy wywnioskować, że inspiracją do stworzenia takiej platformy była próba rozwiązania kilku kluczowych błędów pojawiających się w świecie inwestycyjnym. Pan Tomasz, zbierając doświadczenie w świecie kryptowalut, szybko zauważył, że platformy oparte na blockchainie najczęściej skupiają się na pojedynczych zadaniach. Z tego powodu wielu klientów korzystających z kryptowalut jest zmuszona do podzielenia funkcjonalności produktów na kilka różnych niepowiązanych ze sobą projektów.

Kiedy blockchain jest wyspecjalizowany tylko w jednym zakresie, nawet skrojona na miarę funkcjonalność może okazać się ograniczona. To z kolei mocno utrudnia i spowalnia powszechne przyjęcie i rozwój tej technologii, ponieważ użytkownikom
wydaje się, że blockchain jest niepraktyczny. Z tego powodu CEO Tokeneo wpadł na pomysł, który miał stać się połączeniem wielu kompatybilnych ze sobą usług bazujących na blockchainie. Poprzez adopcję usług zgromadzonych na platformie Tokeneo twórcy chcą przyspieszyć adopcję kryptowalut w Polsce i zwiększyć świadomość konsumentów na temat wielu ciekawych altcoinów.

Drugim problemem, który ukierunkował prace nad platformą Tokeneo, był bardzo często występujący brak korelacji między sukcesem projektu kryptowalutowego i sukcesem inwestorów. Zdaniem Pana Tomasza (pomysłodawcy Tokeneo), sukces ten powinien iść ze sobą w parze. Dlatego opracowali ekosystem, który będzie nagradzał ludzi za inwestowanie w ich produkt. Niestety większość projektów opartych na ICO bardzo często nie ma niczego ciekawego do zaoferowania osobom inwestującym w przyszłość nowej kryptowaluty.

Innymi słowy, większość platform starających się o rozbudowę swojej pozycji na rynku i startupów stanowi tylko kompleks cyfrowych papierów wartościowych, które przenoszą pieniądze między podmiotami inwestycyjnymi. Takie projekty mają jedynie charakter spekulacyjny. Platforma Tokeneo miała zmienić podejście do giełdowej startupów. Tokeny natywne, w które inwestują użytkownicy Tokeneo, mają wartość opartą na zyskach projektu. Dzięki temu dodatkowe ryzyko po stronie inwestora zainteresowanego projektem zostaje zminimalizowane.

Co jeszcze wiemy na temat zamysłu działania platformy Tokeneo?

Tokeneo jest pierwszą na świecie giełdą, na której inwestorzy mają prawa do części zysku wypracowanego przez projekt. W ten sposób nie ponoszą ryzyka wynikającego ze spekulacji. CEO Tokeneo nie ukrywa, że jego zdaniem inne giełdy powinny pójść ich śladem. Jego zdaniem osoby wspierającej rozwój firmy powinny partycypować w jej sukcesie. Z jednego z wywiadów dowiadujemy się, że zespół Tokeneo przeznaczył 50% zarobku na wypłaty dla swoich inwestorów. Zarobki Tokeneo pochodzą z prowizji transakcyjnych na ich giełdzie.

Zyski są proporcjonalne do zaangażowania danego użytkownika w platformę. Im więcej natywnych tokenów kupi inwestor, tym większy zwrot twórcy prześlą do jego portfela. Aby przystąpić do tego systemu, wystarczy, że użytkownicy zarejestrują się na platformie Tokeneo. Następnie po zweryfikowaniu swojej tożsamości mogą dokonać inwestycji na rzecz natywnych kryptoaktywów. Każdy inwestor jest mile widziany w ekosystemie Tokeneo.

Warto także wspomnieć o tym, że oprócz systemu opartego na zwrotach 50% prowizji transakcyjnych na portfele inwestorów, osoby partycypujące w udziałach giełdy będą
mogły wykorzystać swoje natywne tokeny do brania udziału w głosowaniach. Twórcy platformy chcą, aby ich inwestorzy mieli jak największy wpływ na przyszłość Tokeneo. Z tego powodu mogą zawierać głos w ważnych tematach dotyczących rozwoju giełdy. Token TEO, który jest natywną monetą cyfrową giełdy, powstał na skrypcie ERC-20, czyli blockchainie sieci ethereum. Całkowita podaż monety wyniesie 100,000,000.

Łącznie w ręce inwestorów zostanie oddane do dyspozycji 80,000,000 monet TEO. Pozostałe 20,000,000 tokenów trafi na portfele członków zarządu Tokeneo, aby również mogli brać udział w zarządzaniu całą siecią. Tokeny natywne można nabyć za pośrednictwem innych łatwo dostępnych kryptowalut, takich jak na przykład bitcoin, monero, ethereum, lisk.

Czy giełda Tokeneo jest bezpieczna? Jak platforma prezentuje się od strony prawnej?

Pan Tomasz nie kryje, że bezpieczeństwo inwestorów powierzających projektowi swoje pieniądze jest dla zespołu Tokeneo priorytetem. System dywidendy kryptowalutowej został zaprojektowany w taki sposób, aby inwestorzy ponosili jak najmniejsze ryzyko. Z tego powodu większość tokenów natywnych giełdy pozostanie w rękach inwestorów. Nad częścią techniczną czuwają certyfikowane firmy zajmujące się bezpieczeństwem cyfrowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

Czym są kalkulatory opłacalności wydobycia kryptowalut?

Następny
airdropy kryptowalut

Czym są airdropy kryptowalut?

Sprawdź także