Spis treści Hide
Jeśli inwestujesz w złoto, musisz zastanowić się, jak je przechowywać. Instynktownie wiesz, że złoto jest cenne i rozumiesz, że musi być bezpiecznie przechowywane.
Choć przechowywanie złota w domu może być dla niektórych przerażające, w pewnych okolicznościach może to być właściwy wybór. Wiedza o tym, jak przechowywać złoto w domu, by zapobiec kradzieży – i nie stracić go przy tym z oczu.
Ten przewodnik po przechowywaniu złota w domu dostarcza wielu informacji na temat tego, co zrobić z Twoim łupem. Niektóre z tych samych wskazówek można zastosować również do przechowywania srebra.
Najpierw omówimy różne opcje przechowywania złota.
Przechowywanie złota w domu
Zalety
- Jest w zasadzie darmowe po początkowych kosztach zakupu sejfu czy innego schowka.
- Masz fizyczny dostęp do swojego złota 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Wady
- Większość polis ubezpieczeniowych nie pokryje kosztów utraty metali szlachetnych.
- Przechowywanie dużych ilości złota w domu może zwiększyć ryzyko włamania lub innych szkód.
Przechowywanie złota w sejfie
Sejf domowy jest idealnym miejscem do przechowywania ważnych dokumentów, takich jak akty urodzenia lub testamenty, ale może być również doskonałym miejscem do przechowywania metali szlachetnych.
Przechowywanie złota w domowym sejfie może być dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że kupisz solidny sejf, który jest wodoodporny i ognioodporny. Polecamy rozważenie zakup sejfu, który można zainstalować w ścianie lub w podłodze, tak by potencjalni intruzi nie mogli go znaleźć i wynieść.
Z naszej strony polecamy sejf firmy Chubbsafes. Jest to globalna marka sejfów i skarbców wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w produktach, które oferują certyfikowaną ochronę antywłamaniową i/lub ochronę przeciwpożarową.
Ukryty schowek do przechowywania złota
Oczywiście możemy zakopać również złoto w ziemi lub wykonać skrytkę w domu. Jest to jednak najmniej bezpieczna metoda.
Jeśli dopiero zaczynamy kolekcjonować złote monety i nie chcemy inwestować w sejf warto rozważyć zakup kasetki ukrytej w książce. Jest to rozwiązanie, które w podwójny sposób zabezpiecza przed dostępem osób niepowołanych do ukrytych w środku przedmiotów. Udana imitacja książki sprawia, że znajdujący się na półce przenośny sejf, na pierwszy rzut oka jest nie do rozpoznania.
Tytuł wygrawerowany na okładce sugeruje również, że jest to po prostu słownik językowy, który jest jednym z bardzo powszechnych przedmiotów wykorzystywanych na co dzień w domach, mieszkaniach, biurach, czy też innych miejscach.
Wewnątrz znajduje się metalowa kasetka o wymiarach pozwalających z łatwością na umieszczenie w niej gotówki, mniejszych dokumentów, takich jak dowód osobisty lub paszport, a także kosztowności w postaci biżuterii bądź zegarków. Sejf zamykany jest na klucz, a więc nawet w przypadku ewentualnego znalezienia skrytki przez osoby niepowołane, stanowi on duże wyzwanie, które bardzo ciężko szybko i skutecznie sforsować. Kasetkę ukrytą w książce bardzo łatwo przenieść w inne miejsce, gdyż nie musi być ona na stałe przymocowana do ściany lub półki.
Przechowywanie złota w skrytce depozytowej
Skrytka depozytowa w Twoim lokalnym oddziale banku zapewnia bezpieczniejsze przechowywanie w porównaniu z przechowywaniem złota w domu. Jest to logiczny wybór do przechowywania nie tylko złota, ale także rzadkich i kolekcjonerskich monet lub drogiej biżuterii.
Poziom zabezpieczeń takich skrytek jest na ogół bardzo wysoki, więc obawy dotyczące bezpieczeństwa złożonego depozytu są zupełnie niepotrzebne. Niestety za poczucie bezpieczeństwa banki każą sobie dość słono płacić.
Wynajmując skrytkę bankową, jesteśmy skazani na ponoszenie regularnych opłat za wykorzystanie powierzchni skrytki. Cena za usługę jest uzależniona oczywiście od wielkości skrytki i od czasu wynajmu – im dłużej chcemy korzystać ze skrytki, tym taniej za to zapłacimy w przeliczeniu rocznym.
Problemem jest ponadto dostępność. Skrytki oferuje niewiele placówek, zwykle zlokalizowanych w największych miastach. Co więcej, ich liczba jest na tyle ograniczona, że znalezienie wolnej skrytki, o pożądanym rozmiarze i rozsądnej cenie, może okazać się kłopotliwe.
Sposób przechowywania złota jest ważny
Wybór najlepszego rozwiązania jest uzależniony od Twojego unikalnego zestawu okoliczności, Twoich preferencji oraz krótko- i długoterminowej strategii inwestowania w złoto. Zarówno magazynowanie złota w domu, jak i poza nim ma swoje wady i zalety, jak to już pokazaliśmy.
Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie złota poza domem najlepiej będzie, jeśli porozmawiasz o tym z zaprzyjaźnionym dealerem złota. Może on polecić Ci zaufanych depozytariuszy i objaśnić cały proces.
Niektórzy więksi dealerzy oferują przechowywanie metali szlachetnych w swoim własnym skarbcu. Nie ma żadnych opłat za dostawę ani niebezpieczeństw związanych z tranzytem, gdy idziesz tą drogą. Dealer po prostu oznaczy Twoje zakupy metali szlachetnych i przeniesie je do oddzielnego skarbca. Bądź pewien, że dopóki pracujesz z renomowanym dealerem złota i niezawodnym depozytariuszem, wszystko pójdzie gładko.
Wniosek końcowy? Przechowywanie złota jest absolutną koniecznością dla każdego, kto inwestuje w fizyczne złoto. Nie da się tego obejść.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na przechowywanie złota w domu, czy poza nim, musisz mieć bezpieczny sposób na jego przechowywanie.
Wydanie niewielkiej sumy pieniędzy na odpowiednie zabezpieczenie złota na miejscu lub poza nim będzie bardzo pomocne w ochronie Twojej inwestycji. A nie ma lepszego sposobu na to, by inwestor w złoto mógł spać spokojnie, niż świadomość, że jego metale szlachetne są bezpieczne i zdrowe.