Najtańsze wymienianie waluty — Sprawdź gdzie w sieci i świecie realnym możemy wymienić walutę najkorzystniej, a na jakich miejsc unikać!

Wymienianie walut to powszechne zjawisko. Wiele osób wymienia je np. udając się za granicę, zarabiając środki w innych wolumenach czy w celach inwestycyjnych. Niezależnie jednak od celu wymiany mamy do wyboru wiele możliwość. Niektóre z nich są bardziej a niektóre mniej korzystne. Różnica w kursie wymiany może być bardzo duża i wynosić nawet kilkanaście — kilkadziesiąt procent. W tym tekście przedstawiamy zarówno najkorzystniejsze miejsca, gdzie warto wymieniać waluty jak i podajemy miejsca, których warto unikać ze względu na ich wysoki spread.

Revolut i kurs międzybankowy

Revolut to jedyne miejsce, gdzie możemy skorzystać z wymiany walut bez spreadu — po kursie międzybankowym. Jest to uśredniony kurs walut będący jedynie jedną wartością np. 4.35. Kurs ten zmienia się w czasie rzeczywistym a my możemy wymienić bezkosztowo środki na euro i za chwilę z powrotem na złotówki bez jakiejkolwiek straty. Jest to najkorzystniejszy i idealny sposób na wymianę waluty, dzięki bardzo atrakcyjnemu kursowi. Revolut jest bankiem z licencją pozwalającą działać mu na ternie Unii Europejskiej. Daje on możliwość założenia konta w internecie, a w podstawowej funkcjonalności jest ono w pełni darmowe. Nie biorąc pod uwagę zaawansowanych funkcjonalności konta, które są płatne, możemy zatem za darmo otworzyć takie konto oraz wpłacać na niego jedną walutę, aby móc wymieniać ją na inną. Revolut posiada również darmową wielowalutową kartę, z której możemy wypłacić środki fizycznie lub możemy wysyłać je przelewami na inne konta bankowe walutowe. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które umożliwia nam prostą, szybką i bezpieczną wymianę internetową środków. Korzystając z tego rozwiązania przy dużych sumach, możemy zaoszczędzić bardzo duże środki.

Kantory internetowe

Na podobnej zasadzie co Revolut działają też kantory internetowe. Nie oferują one już jednak kursu międzybankowego, a bardzo niski spread. Wynosi on jedynie kilka groszy — często nawet 1-2 grosze na najpopularniejszych parach walutowych. Kantory internetowe są realnymi firmami zajmującymi się wymianą walut w internecie. Posiadają one swoje specjalne serwisy internetowe, gdzie umożliwiają dokonywanie cyfrowej wymiany walut. Działanie kantorów internetowych jest proste. Wystarczy założyć na nich konto klienta oraz przesyłać środki w danej walucie na konto kantoru. Następnie wystarczy wymienić środki po satysfakcjonującym nas kucie i zlecić przelew zwrotny na nasze konto w innej walucie. Cała operacja trwa jedynie kilkanaście minut jeśli posiadamy konto w tym samym banku co kantor a jeśli nie może zająć do 1-2 dni roboczych. Na rynku działa wiele kantorów internetowych. W większości są to duże marki, które znamy np. ze sponsorowania drużyny sportowych czy reklam w TV. Firmy takie posiadają zezwolenie na prowadzenie działalności finansowej oraz są pod nadzorem finansowym. Bardzo niski kurs wymiany zawdzięczamy temu, iż obsługują one dziennie wielu klientów. Dzięki temu mogą oferować niższy spread, gdyż i tak zarabiają — przyciągając kolejnych klientów do marki atrakcyjnym kursem wymiany. Takie koło jest korzystne dla obu stron. Kantory internetowe nie muszą również ponosić kosztów związanych z obsługą fizyczną gotówki w oddziałach, ani płacić za prowadzenie naziemnych punktów czy zatrudnianie obsługi.

Kantory naziemne

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Kantory naziemne to kolejne miejsce na naszej liście gdzie możemy wymienić środki. Możemy zrobić to po dobrym kursie, który nie jest ani nadzwyczaj korzystny ani niekorzystny. Kantory naziemne oferują przeważnie kilku — kilkunasto groszowy spread oraz działają naziemnie. Wymiana w nich polega jedynie na osobistym stawieniu się i fizycznej wymianie pieniędzy. Zrobimy to anonimowo i od ręki. Miejsce to jest neutralnym, ale posiadającym swoje plusy. Możemy wymienić walutę osobiście bez ryzyka przesyłania jej niesprawdzonym, czy anonimowy kantorem w internecie. Możemy też zrobić to szybko i samodzielnie. Wymienianie walut w taki sposób jest korzystne też pod względem dużej ilości punktów naziemnych, które najczęściej zlokalizowane są w centrach miast np. w galeriach handlowych. Z tego typu wymiany warto korzystać jeśli niezależny nam na najkorzystniejszym kursie, wymiany waluty, okazjonalnie lub zależy nam na komforcie i szybkości wymiany. W niektórych prywatnych kantorach naziemnych możemy zamówić również wymianę, wysyłając pieniądze online, a odbierając je fizycznie, co jest też ciekawą opcją np. gdy wymieniamy duże sumy pieniędzy.

Kantory naziemne bankowe

Na podobnej zasadzie co kantory naziemne działają kantory naziemne banków. Niektóre banki na rynku oferują wszystkim osobom — nie tylko swoim klientom korzystanie z ich kantorów. Są one zlokalizowane w placówkach bankowych i najczęściej są osobnym okienkiem, do którego możemy podejść i wymienić walutę. Zasada działania czy wysokość kursów jest przeważnie taka sama jak w kantorach naziemnych. Warto korzystać z nich gdy wymieniamy duże sumy pieniędzy, gdyż banki są dużo bardziej renomowane od kantorów naziemnych i są instytucjami zaufania publicznego. Minusem tych kantorów jest ich stosunkowo mała liczba. Jedynie część banków prowadzi tego typu kantory naziemne, co często może wiązać się np. z koniecznością wyszukiwania ich placówek i udawania się do nich np. na drugi koniec miasta.

Banki i wymiana wewnątrzbankowa

Ostatnim w naszym zestawieniu sposobem wymiany walut jest automatyczna wymiana waluty po kursie wewnątrzbankowym. Wymiana taka polega na przesłaniu innej waluty na konto w złotówkach lub odwrotnie. Każdy bank posiada swoją tabelę kursów, które są bardzo niekorzystny, a spread wynosi przeważnie kilkadziesiąt groszy. To komfortowe rozwiązanie jest automatyczne, ale nie polecane. Wymiana dużych sum może spowodować nawet kilkunastoprocentowe straty. Możemy skorzystać z takiej opcji jako awaryjnej lub gdy potrzebujemy szybko wymienić walutę na naszym koncie. Nie będzie to jednak dobry pomysł w żadnej innej sytuacji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest założenie kont walutowych w banku oraz wymienienie waluty w Revolut lub w kantorach internetowych przesyłając na nie i z nich środki. Regularne korzystnie z automatycznej zmiany walut wewnątrzbankowej może narazić nas na duże straty.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Thanks for submitting your comment!
Related Posts
Total
0
Share