Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Ledger Nano S

Ledger Nano S – kryptowaluty, opinie, cena, gdzie kupić?

Ledger Nano S jest najlepiej sprzedającym się sprzętowym portfelem kryptowalutowym z ponad 1,4 mln sprzedanych sztuk.

Jeśli masz w kryptowalutach znaczące dla Ciebie środki, których utrata będzie dla Ciebie bolesna, to warto rozważyć zakup Nano S. Jest to najbardziej przystępna opcja na rynku z niezawodnymi mechanizmami szyfrowania i bezpieczeństwa.

Ledger Nano S
WYGODA OBSŁUGI
BEZPIECZEŃSTWO
ILOŚĆ KRYPTOWALUT
CENA

Zalety

 • Prosta konfiguracja.
 • Duża ilość kryptowalut.
 • Bardzo przystępna cena.
 • Nie rzuca się w oczy - wygląda jak pendrive.

Wady

 • Brak możliwości obsługi z telefonu.
 • Nawigacja po ekranie może być uciążliwa przy użyciu tylko dwóch małych przycisków.

Ledger Nano S jest jednym z pierwszych i najbardziej popularnych portfeli sprzętowych zaprojektowanych przez francuską firmę zajmującą się bezpieczeństwem blockchain, Ledger. 

Nano S, wydany w 2016 roku, stał się zarówno najlepiej sprzedającym się portfelem sprzętowym na rynku, jak i produktem numer jeden firmy Ledger. 

Ledger Nano S - opis i recenzja portfela

Budowa Ledger Nano S

Ledger Nano S jest niewiarygodnie kompaktowym urządzeniem, mniej więcej tej samej wielkości co pamięć USB, dodatkowo waży bardzo mało.

Metalowa, zasuwana pokrywa zintegrowana z urządzeniem zapewnia ochronę małego ekranu, a także zasłania port micro-USB.

Na metalu widnieje napis “vires in numeris”, po łacinie “siła w liczbach”, co jest ukłonem w stronę zabezpieczeń kryptograficznych zawartych w urządzeniu. Ledger niedawno zaczął oferować możliwość dostosowania koloru portfela do własnych potrzeb.

Ledger Nano S dostarczany jest w prostym opakowaniu, wraz z kilkoma niezbędnymi akcesoriami. W pudełku użytkownicy znajdą instrukcje obsługi, arkusz papieru do zapisania 24-słownej frazy odzyskiwania (czyli twojego prywatnego klucza) oraz kabel micro-USB. 

Unboxing Ledger Nano S

Po otrzymaniu przesyłki z twoim nowym portfelem sprzętowym upewnij się, że pudełko jest fabrycznie zaplombowane. Jeżeli jest ono naruszone, koniecznie skonsultuj się z obsługą techniczną.

Ledger Nano S - obsługiwane kryptowaluty

Urządzenia Ledger znane są z tego, że wspierają najszerszy zakres kryptokursów wśród portfeli sprzętowych. Ledger Nano S nie jest wyjątkiem – obsługuje ponad 1100 różnych aktywów cyfrowych, w tym najpopularniejsze monety, takie jak:

  • Bitcoin
  • Ethereum i wszystkie tokeny ERC-20
  • Litecoin
  • XRP
  • TRON
  • EOS
  • Dogecoin
  • Monero
  • NEO
  • Vechain
  • … wiele innych.

Wiele z aktywów obsługiwanych przez Ledger Nano S jest nieobsługiwanych przez konkurencyjne portfele sprzętowe, takie jak KeepKey czy Trezor.

Pomimo różnorodności obsługiwanych aktywów kryptowalutowych, główną wadą Ledger Nano S jest jego ograniczona pamięć wewnętrzna. Pozwala na zainstalowanie tylko do 3-5 różnych portfeli kryptowalutowych (w zależności od wielkości aplikacji portfela).

Jest to świetny portfel sprzętowy, jeśli chcesz przechowywać kilka różnych typów monet lub tokenów (na przykład BTC i ETH). Jednak nie jest to idealne rozwiązanie do przechowywania całego portfela altcoinów. 

Istnieje jednak pewne obejście tego problemu. Możesz zainstalować aplikacje portfelowe i skonfigurować portfele do przechowywania monet, a następnie odinstalować je z urządzenia. Choć brzmi to sprzecznie z intuicją, Twoje klucze prywatne pozostaną w urządzeniu.

Usuwanie aplikacji po przechowywaniu monet pomoże Ci zaoszczędzić dodatkowe miejsce. Jednak oznacza to również, że będziesz musiał ponownie zainstalować aplikacje za każdym razem, gdy potrzebujesz dostępu do niektórych portfeli, co dodaje nadmierne tarcie do procesu. Poza tym większość ludzi nie czuje się komfortowo usuwając swoje aplikacje portfela z cyfrowymi zasobami. Inne urządzenie firmy Ledger, Ledger Nano X, całkowicie rozwiązuje ten problem i pozwala na przechowywanie tak wielu kryptowalut, jak tylko chcesz.

Czy Ledger Nano S jest bezpieczny?

Sprzętowy portfel kryptowalutowy jest jak skrytka bankowa, w której trzymasz swoje najcenniejsze rzeczy. Nie możesz pozostawić go bez ochrony, a najlepszym sposobem na to jest zastosowanie najwyższej klasy szyfrowania.

Ledger Nano S PIN

Urządzenia firmy Ledger zdobyły zaufanie konsumentów i reputację urządzeń bezpiecznych. Nawet jeśli Twój komputer będzie zawirusowany, Ledger zachowa Twoje cyfrowe aktywa. Prywatne klucze nie mają kontaktu z internetem, co zmniejsza ryzyko utraty twoich środków.

Urządzenie umożliwia tworzenie kopii zapasowych, więc w przypadku zgubienia lub uszkodzenia sprzętu zawartość można bezproblemowo odzyskać.

Użytkownicy Nano S mogą chronić swoje kryptowaluty, ustawiając kod PIN do odblokowania urządzenia. W celu dodatkowej ochrony urządzenia każdy przelew również wymaga autoryzacji kodem PIN wpisanym ręcznie.

Gdzie kupić Ledger Nano S i ile kosztuje?

Ważne, aby kupić urządzenie bezpośrednio ze sklepu producenta, aby uniknąć ryzyka, że ktoś mógł zhackować urządzenie. Nie ma sensu kupować używanego portfela, bo nigdy nie ma pewności, czy jest on bezpieczny.

Cena urządzenia to 59 EUR z VAT. Do ceny nie trzeba doliczać kosztów przesyłki , gdyż ta jest darmowa i trwa na ogół od kilku do kilkunastu dni.

Jak skonfigurować portfel sprzętowy Ledger Nano S?

Oto instrukcja krok po kroku,  skonfigurować nowy portfel sprzętowy.

 1. Podłącz urządzenie do komputera. Użyj dołączonego kabla micro-USB, który został dostarczony w pudełku, aby zapewnić bezpieczne połączenie.
 2. Ustaw kod PIN. Ekran urządzenia zaświeci się i zapyta, czy chcesz skonfigurować je jako nowe urządzenie. Użyj górnych przycisków, aby to potwierdzić i ustaw kod PIN składający się z 4-7 cyfr. Za każdym razem, gdy wybierzesz numer, potwierdź go, naciskając oba górne przyciski jednocześnie. Zapamiętaj kod, ponieważ będziesz musiał go wprowadzać za każdym razem, gdy będziesz potrzebował użyć urządzenia.
 3. Ustaw swoją frazę odzyskiwania (seed). Następnie Ledger Nano S wyświetli Ci serię 24 słów. Zapisz je w bezpiecznym, offline’owym miejscu. Możesz użyć arkuszy, które zostały dostarczone z urządzeniem w pudełku. Upewnij się, że każde słowo jest czytelne i poprawne. Bądź ostrożny, ponieważ jeśli stracisz te słowa odzyskiwania, nie będzie innego sposobu na odzyskanie kryptowalut.
 4. Potwierdź słowa-klucze. Kiedy skończysz zapisywać frazy, urządzenie poprosi cię o potwierdzenie go poprzez zapytanie o dwa losowe słowa z twojej frazy seed. Na przykład, może poprosić o potwierdzenie słowa nr 12. Użyj górnych przycisków, aby przejść do 12 słowa z frazy odzyskiwania i potwierdź je.
 5. Zainstaluj aplikację Ledger Live na swoim komputerze. Ledger Live to aplikacja towarzysząca do portfela sprzętowego. Pobierz go bezpośrednio z witryny Ledger. 
 6. Skonfiguruj Ledger Live i zainstaluj aplikacje dla swoich kryptowalut. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, ustaw silne hasło i zainstaluj aplikacje dla kryptowalut, które chcesz trzymać na swoim Ledger Nano S. Zauważ, że Nano S ma ograniczoną przestrzeń, jeśli chodzi o te aplikacje, więc możesz zainstalować 3-5 z nich, aż do wyczerpania pamięci wewnętrznej.

Opinie o Ledger Nano S

Ogólnie rzecz biorąc, Ledger Nano S jest jednym z najbardziej niezawodnych i bezpiecznych portfeli kryptowalutowych. Posiada on dodatkową warstwę zabezpieczeń, co oznacza, że nie tylko będziesz musiał wybrać kod PIN, ale także zapisać 24-słowną frazę odzyskiwania. Co więcej, ponieważ jest on wykonany z trwałych materiałów, nie powinieneś się martwić o jego fizyczne uszkodzenie.  

Powiadom
Powiadom o
guest
Thanks for submitting your comment!
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Burmistrz
Burmistrz
2 miesięcy temu

Lepiej dopłacić i kupić nano x

NEWSLETTER

Zapisz się na mój bezpłatny newsletter, by otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach.

Treść niniejszego serwisu jest wyłącznie informacyjno-edukacyjna, a poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autorów i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu. 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.