Spis treści Hide
Zakup domu obciążonego hipoteką na kredyt
Zakup domu obciążonego hipoteką na kredyt wśród wielu osób nadal budzi wątpliwości. Jednak jeśli podejdziemy do niego z rozsądkiem i krok po kroku przejdziemy przez wszystkie formalności, mieszkanie szybko stanie się naszą własnością. Od czego zacząć? Na co uważać w trakcie zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką?
Czym jest hipoteka?
Na samym początku zastanówmy się, czym jest hipoteka. Definiuje się ją jako ograniczone prawo rzeczowe, które stanowi zabezpieczenie spłaty zaciągniętego zobowiązania. Prościej mówiąc hipoteka jest zabezpieczeniem banku w sytuacji gdy kredytobiorca nie jest w stanie spłacić kredytu. Wówczas bank zaspokaja roszczenia właśnie z tytułu nieruchomości.
Wyróżniamy dwa rodzaje hipoteki:
– dobrowolna – powstaje w momencie zaciągnięcia kredytu i stanowi jego zabezpieczenie;
– przymusowa – gdy wierzyciel nie spłaca zobowiązania, nieruchomość przechodzi w ręce ZUS bądź US, wówczas ma miejsce licytacja komornicza.
Od czego zacząć kupno mieszkania obciążonego hipoteką?
Informacje o obciążeniu nieruchomości hipoteką znajdziesz w Księdze Wieczystej. Warto do niej zajrzeć niezależnie od zapewnień sprzedającego. Spokojnie możesz to zrobić online, wyszukując po prostu odpowiedni numer KW. Dokładnie przejrzyj zwłaszcza dział III i IV. Co w nich znajdziesz?
Dział III Księgi wieczystej poinformuje Cię o wszczęciu postępowania egzekucyjnego nieruchomości, np. przy zajęciu przez komornika czyli wystąpieniu hipoteki przymusowej. W dziale IV znajdziesz wiadomości na temat obciążenia mieszkania czy domu hipoteką – najczęściej dotyczącą zaciągniętego kredytu bankowego. Dowiesz się również, kiedy kredyt został wzięty i na jaką wysokość, a także kto jest dłużnikiem.
Zakup mieszkania obciążonego hipoteką dobrowolną na kredyt
1. Sprawdź, czy zostało złożone pismo do banku z prośbą o rozwiązanie hipoteki
Leży to w gestii sprzedającego. Wniosek powinien zawierać prośbę o ustalenie kwoty, która rozwiąże hipotekę. Kiedy bank zaakceptuje prośbę i ustali odpowiednią kwotę, czyli wyda tzw. promesę, możesz przejść do kolejnego kroku. Promesa stanowi dla Ciebie gwarancję wykreślenia kupionej nieruchomości z obciążenia hipotecznego.
2. Zakup mieszkania obciążonego hipoteką
Możesz przejść do kupna mieszkania. Określoną kwotę powinieneś przeznaczyć na spłatę zadłużenia, a pozostałą część przelać na konto sprzedającego. Dzięki temu zyskujesz pewność, że zakup będzie bezpieczny. Innym rozwiązaniem jest przekazanie zadatku sprzedającemu. Może ono jednak prowadzić do nadużyć. Sprzedający z zadatku może bowiem spłacić całe zadłużenie, jednocześnie nie finalizując umowy kupna nieruchomości. A stracone pieniądze ciężko Ci będzie potem odzyskać.
3. Wydanie zaświadczenia przez bank o całkowitej spłacie długu
Po całkowitej spłacie zobowiązania bank wydaje oświadczenie, w którym zawarta jest informacja o spłacie długu oraz możliwości wykreślenia mieszkania z hipoteki.
4. Złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie nieruchomości z obciążenia hipotecznego
Wraz z wydanym przez bank oświadczeniem należy złożyć wniosek do sądu o wykreślenie domu z hipoteki. Rozpatrzenie pisma może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Jednocześnie warto pamiętać, że wpis widniejący w Księdze Wieczystej o obciążeniu domu hipoteką może być już nieaktualny. Niektóre osoby po spłacie kredytu zapominają o złożeniu wniosku. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, wystarczy złożyć tylko odpowiednie pismo.
Zakup mieszkania obciążonego hipoteką przymusową na kredyt
Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W ramach hipoteki przymusowej często formą zakupu będzie licytacja. Jeśli ubiegasz się o kredyt, powinieneś pilnować, aby zgrać się w czas z bankiem i kupnem nieruchomości. Dodatkowo pamiętaj, że w przypadku zakupu domu obciążonego hipoteką przymusową musisz potwierdzić, że środki otrzymane z kredytu przeznaczysz na spłatę zobowiązania. Czasem też banki wymagają zabezpieczenia w postaci kolejnej nieruchomości.
Na początku złóż wniosek kredytowy i poczekaj na wydanie decyzji kredytowej. Ewentualnie możesz podpisać z bankiem umowę. Środki zostaną przekazane na Twoje konto w momencie wygrania licytacji komorniczej. Następnie dostarczasz postanowienie, które pokazuje że nieruchomość stała się Twoją własnością.
Jeśli podejdziesz do sprawy z głową, może okazać się, że więcej formalności i przygotowań przełoży się na znacznie atrakcyjniejszą cenę Twojego nowego domu.