Książki o giełdzie, które musisz przeczytać

Książki o giełdzie już dawno zagościły na półki księgarni. Sprawdźmy które obecnie książki na temat giełdy i inwestowaniu warto przeczytać.
Książki o giełdzie
Książki o giełdzie

Nie ważne czy jesteś doświadczonym inwestorem, czy dopiero wchodzisz na giełdę, każdy powinien minimum raz przeczytać te książki o giełdzie! Początkujących idealnie wprowadzą w świat ekonomii i finansów, a dla osób aktywnie zarabiających w ten sposób poniższe publikacje mogą stanowić inspirację i motywację do osiągania jeszcze większych zysków.

Zastanawiasz się zapewne, o jakie książki o giełdzie chodzi? Przekonaj się i przeczytaj nasz artykuł! 

1. Inteligentny Inwestor XXI wieku – Trader21

Inteligenty Inwestor XXI wieku,,Inteligentny inwestor XXI wieku’’ to książka o giełdzie, które powinna znaleźć się w domowej biblioteczce każdego inwestora.

Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się ekonomią i finansami. Prawdziwy “must have” każdego raczkującego na rynku inwestora, marzącego o pomnażaniu swojego kapitału, a także dla osób ogólnie zainteresowanych ekonomią i rynkami finansowymi.

To seria książek autorstwa założyciela najbardziej znanego bloga finansowego w Polsce – Tradera21.

Dowiesz się między innymi, jak założyć konto brokerskie i dokonać pierwszej wpłaty, jak wybrać odpowiednie akcje czy też jak i kiedy kupować metale szlachetne, takie jak np. złoto lub srebro. Oczywiście to tylko mały procent praktycznych porad zawartych w tych czterech wyjątkowych książkach, które są wynikiem 15 lat doświadczenia autora na rynkach finansowych.

Grapefruit slice atop a pile of other slices
Po lekturze „Inteligentnego Inwestora XXI wieku” Twoja wiedza o inwestowaniu będzie większa niż 99% społeczeństwa.

Składa się z czterech tomów:

  • I – Akcje, ob­li­ga­cje, sys­tem mo­ne­tar­ny oraz wa­lu­ty.
  • II – Me­ta­le szla­chet­ne, su­row­ce, nie­ru­cho­mo­ści oraz REIT-y.
  • III – Bu­do­wa port­fe­la in­we­sty­cyj­ne­go, dy­wer­sy­fi­ka­cja geo­gra­ficz­na oraz psy­cho­lo­gia in­we­sto­wa­nia.
  • IV – Prak­tycz­ne aspek­ty in­we­sto­wa­nia oraz naj­czę­ściej po­peł­nia­ne błędy.

Tom pierwszy uczy m.in.: czym są akcje, a czym obligacje. Tłumaczy, w jaki sposób ewoluowały systemy monetarne, oraz wiele innych zagadnień, które powinien znać każdy, zanim zacznie inwestować pieniądze na giełdzie.

Tom drugi to prawdziwa wiedza na temat aktywów materialnych, czyli metali szlachetnych, surowców oraz nieruchomości.

Trzeci to unikalna wiedza z zakresu budowy portfela inwestycyjnego, optymalizacji podatkowej oraz psychologii inwestowania.

Czwarty pokazuje, w jaki sposób w praktyce wykorzystać wiedzę zawartą w poprzednich częściach książki.

Przeczytanie wszystkich czterech tomów dostarcza nam wiedzy na temat specyfiki poszczególnych aktywów i praktycznego wykorzystania tej wiedzy na realnych rynkach. Darmową próbkę książki można pobrać pod tym linkiem

2. Wspomnienia gracza giełdowego — Edwin Lefèvre

Wspomnienia gracza giełdowego. Przeglądając książki o giełdzie, warto zwrócić uwagę również na tę pozycję, gdyż jest to fabularyzowana biografia jednego z najbardziej znanych spekulantów wszech czasów — Jesse Livermoore’a. Działał on na rynkach akcji i towarów na początku dwudziestego wieku.

Utwór ten wyjaśnia również mechanizmy, które pomimo upływu lat dalej mają miejsce. Dla współczesnych inwestorów jest to klasyka spekulacji, która nie tylko oddaje ducha tamtych czasów, ale co najważniejsze zawiera ona cenne informacje, które są nadal aktualne.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Praktycznie każdy początkujący trader powinien przeczytać tę książkę i zapamiętać zawarte w niej ponadczasowe lekcje. Idealnym dopełnieniem tego literackiego dzieła jest komentarz historyczny, który wyjaśnia wszystkie niuanse obyczajowe oraz zawodowe.

3. Inteligentny Inwestor – Benjamin Graham

Inteligentny Inwestor A właściwie — ,,Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym’’. Po raz pierwszy ta książka została wydana w 1949 roku. Jest to powszechnie ceniona książka, która uczy skutecznego inwestowania na giełdzie. Często nazywana jest Biblią Inwestora i twierdzi się, że każdy początkujący powinien się z nią zapoznać.

Głównym podejściem inwestycyjnym Grahama przedstawionym w książce jest inwestowanie w wartość.

Inwestowanie wartościowe to strategia inwestycyjna ukierunkowana na szukanie niedowartościowane akcje spółek, które jako przedsiębiorstwa mogą osiągać dobre wyniki w dłuższej perspektywie.

Filozofia Benjamina Grahama nie tylko chroni inwestorów przed popełnianiem podstawowych, ale również uczy stosowania długofalowych strategii.

Najnowsza wersja zawiera nie tylko wiedzę tego wyśmienitego doradcy inwestycyjnego z dwudziestego wieku, ale także aktualne komentarze uznanego dziennikarza finansowego, Jasona Zweiga. Warto dodać, że Graham był nauczycielem akademickim słynnego Warrena Buffetta, uważanego za najwybitniejszego inwestora wszechczasów.

Obecne wydanie Inteligentnego Inwestora zdecydowanie pomoże każdemu inwestorowi osiągnąć jego cel finansowy.

4. Giełda. Podstawy inwestowania - Zaremba Adam

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Ta pozycja to zbiór podstawowych informacji o polskiej giełdzie. Podstawowych, czyli takich, które powinien koniecznie poznać początkujący inwestor, zanim zdecyduje się na ulokowanie środków finansowych w akcjach spółek. Adam Zaremba opisuje giełdę od kompletnych podstaw – wyboru rachunku inwestycyjnego, przeglądu instrumentów finansowych i ich analizy oraz opisu najważniejszych mechanizmów działania giełdy.

5. Finansowa Forteca – Marcin Iwuć

Finansowa-Forteca-Marcin-Iwuc Praktycznie każdy początkujący inwestor, kiedy rozpoczyna swoją finansową karierę, szuka idealnej książki o giełdzie, która w przystępny sposób wytłumaczy mu wiele zagadnień.

O to i ona! Jest to nie tylko praktyczny przewodnik, ale przede wszystkim książka, która nauczy elementarnego myślenia o finansach, pokaże wiele możliwości, a jednocześnie ryzyko, jakie one ze sobą niosą.

Propozycja ta jest napisana lekkim oraz zawiera praktyczne porady i strategie, które pozwalają pomnażać kapitał w rozsądny sposób. Tej wiedzy nie uczą w szkole, dlatego definitywnie warto sięgnąć po tę pozycje, gdy dopiero wchodzimy w świat ekonomii i inwestycji.

Co warto wiedzieć o autorze? Marcin Iwuć to ekonomista, który na podstawie własnych przemyśleń stworzył proste zasady, które sprawdzają się podczas prowadzenia domowych finansów, jak i przedsiębiorstwa. Książka ta powstała na podstawie stworzonej przez niego strategii oraz posiada wiele pozytywnych opinii, dlatego bezwzględnie każdy powinien ją przeczytać.

6. Czarny łabędź - Nassim Nicholas Taleb

książka Czarny łabędź

Nassim Nicholas Taleb to amerykański ekonomista, filozof i trader pochodzenia libańskiego. Po dwudziestu latach porzucił grę na giełdzie i wziął się za pisarstwo.

Jego książka  „Czarny łabędź” została sprzedana w nakładzie 3 mln sprzedanych egzemplarzy na świecie oraz została przetłumaczona na 33 języki

Czarny łabędź to termin stosowany w naukach ekonomicznych, oznaczający nieoczekiwane zdarzenie, którego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Tego rodzaju wydarzenia mają często ogromny wpływ na świat i negatywnie oddziałują na gospodarkę oraz społeczeństwo. 

Świetnym przykładem Czarnego Łabędzia jest gigantyczny krach na amerykańskich rynkach finansowych z 1987 roku. Podczas tego dnia Indeks Dow Jones spadał niespodziewanie o 22% lub atak terrorystyczny na World Trade Center w 2001 roku.

W lekturze autor skupia się na opisie nagłych, niespodziewanych zjawiskach których nie sposób przewidzieć, bo sam uważa, że nie da się “zarządzać ryzykiem” w pełni. Taleb proponuje zaniechanie prób przewidywania czarnych łabędzi i skupienie uwagi na budowie pewnego poziomu odporności portfela inwestycyjnego na negatywne wydarzenia.

7. Błądząc po Wall Street. Sprawdzona strategia skutecznego inwestowania – Burton Malkiel

Błądząc po Wall Street. Sprawdzona strategia skutecznego inwestowania Jeśli szukasz dobrej książki na temat giełdy o to ona! Burton Malkiel to amerykański ekonomista i pisarz, a owa książka przyniosła mu największą sławę. Autor w interesujący sposób wyjaśnia teorię efektywności rynku.

Według Malkiela praca technicznych i fundamentalnych analityków giełdowych jest pozbawiona sensu, gdyż aktualny kurs jest losowy, będąc jednocześnie odzwierciedleniem wszystkich informacji, przez co prognoza zmienności cen jest niemożliwa.

Według tego autora jedyną sensowną strategią dotyczącą inwestowania jest ta, oparta na teorii portfelowej oraz bazująca na dostosowywaniu ryzyka do sytuacji inwestora.

Zdecydowanie ogromnym plusem tej publikacji jest również zastosowany w niej język, który nie jest hermetyczny tak jak w przypadku innych dzieł związanych z tą tematyką. Pozycja jest jedną z najbardziej znanych książek o inwestowaniu na giełdzie. Nieustannie wznawiana i aktualizowana, pozostaje klasycznym wykładem teorii efektywności rynku.

Wszystkie te książki o giełdzie zawierają istotne pytania, z którymi zmierzy się nie jeden trader oraz odpowiedzi na nie. Poruszają również bardzo ważne kwestie dotyczące strategii inwestycyjnych, jak i świata finansów. Wiedza zawarta w tych książkach bezdyskusyjnie przyda się praktycznie każdemu, pomoże zapanować nad finansami oraz umożliwi podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji inwestycyjnych.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Lepsze jest na początek ‘błądząc po wall street’ Malkiela. Raz, że książka jest aktualizowana do tej pory ( ostatnie wydanie ad 2018), dwa, że język dość lekki. fakt, że pisana głównie pod czytelnika z USA, ale wtedy rozdział o IRA można po prostu pominąć :). Grahama fajnie się czyta, ale dopiero z jakimś współczesnym komentarzem ( np. J. Zweiga), bo tak na sucho to trochę ciężko – w końcu Graham pisze o wydarzeniach sobie współczesnych czyli mających miejsce 50 lat temu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Related Posts
Total
0
Share