Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Kryptowaluta EOS - poradnik

Kryptowaluta EOS – czym jest, gdzie i jak ją kupić?

Czym jest EOS?


EOS jest kryptowalutą open source opartą o technologię blochchain. Platforma EOS.io oferuje możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji “dApps”, inteligentnych (smart) kontraktów oraz zdecentralizowanych przedsiębiorstw “DAC”. Waluta jest stosunkowo młoda, istnieje od połowy 2017 roku, ale już wkroczyła na rynek z pełną parą.

EOS jest skoncentrowana na skalowalności oraz zdecydowanie sprzeciwia się pobieraniu opłaty transakcyjnej. Maksymalna podaż EOS to 1 mld coinów. Projekt cały czas się rozwija i dąży do wskaźnika TPS nawet do miliona transakcji w ciągu sekundy, co zdecydowanie wyróżniałoby ją na tle innych kryptowalut.

Kurs, cena, notowania EOS:

EOS COIN - MINIATURA KRYPTOWALUTY
WYGODA OBSŁUGI
BEZPIECZEŃSTWO
UŻYTKOWOŚĆ
SUBIEKTYWNA OCENA

Zalety

 • Zyskuje na popularności
 • Ugruntowana pozycja (powstanie 2017)
 • Brak wpływu na środowisko (nie można jej kopać)
 • Niestandardowy whitepaper
 • Brak opłat transakcyjnych
 • Użytkownicy są również % właścicielami sieci
 • "Młodszy brat" Ethereum

Wady

 • Centralizacja, podatność na spekulację
 • Spadek wartości w ostatnich 3 miesiącach
 • Jeden z wielu podobnych tokenów

Czy warto wziąć pod uwagę EOS jako inwestycję?

Jeśli jesteś inwestorem, który poszukuje młodej i dobrze zapowiadającej się waluty, w której mógłbyś ulokować swój kapitał, to jesteś we właściwym miejscu. Znajdziesz tutaj kompendium kupna prężnie rozwijającej się kryptowaluty EOS, która podbija ostatnio serca coraz większej ilości fanów. Przekonaj się, jak kupić EOS i zacznij inwestować już dzisiaj.

Zastanawiasz się jak kupić EOS? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz kupować tę kryptowalutę.

Czy można kopać EOS?

Eos niestety nie można kopać. Każda z 1 mld monet, która jest dostępna, znajduje się już w obiegu. W tym rozwiązaniu górnicy zastąpieni są delegatami, którzy tworzą bloki w zamian za zyski w walucie. Siec posiada 21 takich osób, które wybierane są na zasadzie głosowania, a na ich wynagrodzenie przeznaczone jest 10% z całości puli.

Każdy z posiadaczy EOS może wziąć udział w głosowaniu, a także każdy może zostać delegatem. Wszystko zależy od liczby uzyskanych przez niego głosów.

Co będzie Ci potrzebne do zakupu EOS

 

Kupno wirtualnych walut nie należy do trudnych zadań. Całość procesu nie powinna zająć Ci więcej niż kilkanaście minut. Sprawdź jak kupić EOS w kilku prostych krokach:

 • Zarejestruj się u wybranego brokera.
 • Wpłać pieniądze.
 • Wyszukaj EOS na stronie.
 • Kup kryptowalutę.

Krok 1: Kup EOS na najpopularniejszych giełdach na rynku

W inwestowaniu najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz maksymalne zyski. Niestety nigdy nie mamy pewności czy dane aktywa przyniosą nam wymierne korzyści. Możemy jednak zadbać o ochronę naszych danych osobowych oraz finansów. Nie ma lepszej metody, aby osiągnąć ten cel niż wybranie sprawdzonego wiarygodnego brokera, za pośrednictwem którego rozpoczniemy handel.

Etoro

Portal eToro jest jednym z najbardziej rozbudowanych portali, który oferuje narzędzia przydatne nowicjuszom, ale również doświadczonym użytkownikom. Platforma umożliwia handel 15 kryptowalutami, w tym także i zakupu EOS. możemy również kupować towary, fundusze ETF, akcje i kontrakty CFD. Broker wyróżnia się przede wszystkim wysoce wyspecjalizowanymi narzędziami, które ułatwiają start osobom dopiero zaczynającym inwestycje. Standardowo znajdziemy tam konto demo, jednak nie to jest elementem, który przydaje się najbardziej. Wyjątkowość e Toro kryje się między innymi w funkcji CopyTrading, umożliwiającej podglądanie portfeli doświadczonych, odnoszących sukcesy inwestorów. To zdecydowane ułatwienie i szansa na osiągnięcie szybkich rezultatów i zdobycie wiedzy niezbędnej do dalszego handlu. Plusy: Brak prowizji od transakcji Etoro to licencjonowany broker z ochroną depozytu Wysoka ochrona prywatności i danych osobowych Konto demo i wiele narzędzi dla początkujących Szeroki wybór metody płatności Możliwość wpłaty za pomocą karty kredytowej Minusy: Brakuje kilku kryptowalut Brak możliwości wpłaty w PLN

Plusy i minusy E-toro

Plusy
 • Brak prowizji od transakcji
 • Etoro to licencjonowany broker z ochroną depozytu
 • Wysoka ochrona prywatności i danych osobowych
 • Konto demo i wiele narzędzi dla początkujących
 • Szeroki wybór metody płatności
 • Możliwość wpłaty za pomocą karty kredytowej
Minusy
 • Brakuje kilku kryptowalut
 • Brak możliwości wpłaty w PLN

Libertex

Libertex jest jednym z najlepszych brokerów na rynku z ogromnym kapitałem obrotowym oraz milionami zarejestrowanych użytkowników. Znajdziesz tutaj wszystkie najpopularniejsze waluty, kryptowaluty, fundusze ETF oraz akcje.

Broker jest przyjazny dla nowych inwestorów, którzy mogą tu liczyć na sporą dawkę edukacji. Platforma oferuje szkolenia w formie filmów instruktażowych, które dostarczają wiedzy niezbędnej każdemu graczowi.

Giełda oferuje również darmowe konto demo, które w 100% odzwierciedla prawdziwe inwestycje. Jeżeli nie czujesz się jeszcze mocny w inwestowaniu, zdecydowanie polecamy tę opcję. Nie brakuje również narzędzi do analizowania rynku, które przypadną do gustu każdemu inwestorowi. Dostęp do platformy MetaTrader4 pozwoli nam na wiele analiz i wyliczeń

Plusy i minusy Libertex

Plusy
 • Zerowe spready za handel instrumentami
 • Bardzo dobra aplikacja
 • Wysokie bezpieczeństwo
 • Miliony użytkowników w 110 krajach
 • Liczne wyróżnienia i nagrody
 • Możliwość wpłaty za pomocą karty kredytowej
Minusy
 • Mogą być pobierane dodatkowe opłaty

Capital.com

Capital.com to stosunkowo młody broker z Wielkiej Brytanii, jednak już może poszczycić się bardzo wysokim kapitałem obrotowym. System zarządzający giełdą oparty jest na sztucznej inteligencji, dzięki czemu wszystkie procesy są odpowiednio zoptymalizowane.

Capital został stworzony do handlu kontraktami CFD i innymi instrumentami pochodnymi na parach walutowych, akcjach, towarach i innych indeksach. Znajdziemy tam szereg narzędzi ułatwiających analizę oraz darmowe konto demo dostępne przez 30 dni. Wyróżnia się tutaj bardzo wysoka dźwignia, która dla standardowego konta wynosi 1:30. Profesjonaliści mogą liczyć na dużo większe zaufanie i korzystać z dźwigni finansowej do 1:200.

Plusy i minusy Capital.com

Plusy
 • Niskie spready
 • Dźwignia nawet 1:200
 • Zachowane wysokie standardy prywatności i bezpieczeństwa
Minusy
 • Wypłaty nie są realizowane natychmiastowo
 • Niski próg wejścia, wynoszący 20 USD

Binance

Giełda Binance istnieje rynku od połowy 2017 roku. Jest jednym z największych graczy, który może pochwalić się największym generowanym wolumenem.

Dzięki niej możemy zakupić kontrakty CFD, waluty, kryptowaluty (w tym kryptowalutę EOS), akcje i inne instrumenty finansowe. Binance jest bardzo przyjazna dla inwestorów detalicznych. Posiada tryb demo oraz przejrzystą aplikację mobilną.

Dużym plusem Binance jest fakt, że pomimo tego, że nie możemy dokonywać wpłat w PLN, to kryptowaluty można zakupić za PLN przy użyciu karty kredytowej.

Plusy i minusy Binance

Plusy
 • Niskie opłaty
 • Darmowy portfel inwestycyjny
 • Zachowane wysokie standardy prywatności i bezpieczeństwa
 • Binance jest zarejestrowana na Malcie co obliguje ją do przestrzegania prawa UE
 • Wiele metod płatności
Minusy
 • Wpłata PLN nie jest możliwa

Krok 2: Załóż konto u wybranego brokera

W większości przypadków założenie nowego konta nie sprawia wielu problemów. Możemy to zrobić przez stronę internetową lub bezpośrednio w dedykowanej aplikacji. Na początek będziemy musieli podać swoje dane osobowe w tym e-mail oraz numer telefonu, które trzeba będzie zweryfikować.

Tyle wystarczy, aby móc zacząć korzystać z trybu demo oraz narzędzi do analizy rynku. Chcąc przejść na realną gotówkę, będziemy jeszcze musieli potwierdzić swoją tożsamość oraz w wielu wypadkach adres. Zrobimy to, dodając zdjęcia naszego dowodu osobistego oraz wyciąg z konta czy dowolny rachunek z adresem.

Nie musimy bać się o swoje dane. Wielu brokerów po weryfikacji bezpowrotnie usuwa te dokumenty lub stosuje naprawdę solidne zabezpieczenia chroniące przed wyciekiem.

Krok 3: Wpłać pierwsze środki

Po weryfikacji jesteś już gotowy na swój pierwszy depozyt. Metody płatności dostępne u większości brokerów to iDeal, PayPal, karta kredytowa, Skrill oraz Jeton.

W większości przypadków pieniądze zostaną zdeponowane natychmiast, a Ty będziesz mógł od razu rozpocząć handel.

Krok 4: Kup EOS

Do zakupu EOS nie potrzebujesz już nic więcej. Aby kupić kryptowalutę i zacząć handlować EOS, musisz ją wyszukać, a następnie nacisnąć przycisk handlu. Możesz teraz wybrać ile monet chcesz kupić i ustawić wszelkie niezbędne parametry. Kiedy będziesz gotowy kliknij „Otwórz pozycję” w celu finalizacji transakcji.

Czym jest dźwignia i jak minimalizować straty

Dźwignia finansowa jest formą maksymalizacji zysków, przy dość niskiej inwestycji. Na giełdzie dźwignie są szeroko stosowane, zwłaszcza w przypadku rynku Forex. Zastosowanie mechanizmu pozwala obracać dużo większym kapitałem, niż w rzeczywistości się posiada. Dla przykładu, jeżeli zastosujemy dźwignię 1:100, to za każdy PLN w naszym portfelu, będziemy mogli dokonać inwestycji na 100 PLN.

W teorii narzędzie prezentuje się wręcz idealnie, jednak musimy pamiętać, że w przypadku wysokich dźwigni musimy liczyć się z tym, że potencjalny zysk będzie tak samo wysoki, jak strata. Na początku inwestowania zdecydowanie powinniśmy wybierać bezpieczniejsze, niskie dźwignie lub poczekać z nimi aż nabierzemy nieco wprawy.

Chcąc efektywnie handlować, warto również znać mechanizm “stop-loss”, dzięki któremu będziemy mogli zapobiec dużym stratom. polega on na ustawieniu kwoty, do której może spaść wartość danego dobra. W przypadku handlu krótkoterminowego aktywami podlegającym dużym wahaniom (na przykład BTC), “stop-loss”, ustawienie tej opcji to niemal konieczność.

Kupno EOS – czy warto?

Stosunkowo niewielki staż EOS na giełdach nie przeszkadza jej stać w jednym szeregu wraz z takimi mocarzami jak BTC czy ETH. EOS zyskuje coraz większą popularność i cieszy się dużym uznaniem wśród prywatnych inwestorów. Tak jak i inne kryptowaluty, trend ten wzmacnia dość niepewna sytuacja BTC, której niektórzy wróżą rychły upadek.

Na EOS warto postawić przez wzgląd na wysoką kapitalizację rynkową oraz zdecydowanie bardzo wydajny łańcuch blockchain. Sprawia to, że EOS jawi się jako całkiem dobre miejsce do inwestycji.

Portfele Eos: które portfele będą odpowiednie do przechowywania coinów?

Skuteczne handlowanie kryptowalutami wymaga założenia portfela. Duża część giełd oferuje go od razu na platformie. Jest to bardzo dobre miejsce, aby przechować walutę EOS, jednak tylko przez bardzo krótki czas. Co prawda aplikacje są bardzo bezpiecznymi miejscami, jednak stałe połączenie sieciowe naraża portfele na ataki hackerskie. Nawet przy najlepszych metodach ochrony nie da się tego uniknąć. Podłączenie do sieci niestety implikuje taki stan rzeczy. Innym minusem tego rozwiązania jest niemożliwość przelewania kapitału pomiędzy giełdami. Aby to robić potrzebujemy zewnętrznego portfela.

Pod kątem bezpieczeństwa najlepsze są portfele, które pracują w trybie offline, zwykle w formie USB. Tutaj nie ma prawie szans na to, aby nas okraść. Niestety to rozwiązanie ma też swoje minusy, ponieważ tracimy na szybkości transakcji. Z punktu widzenia użytkownika najlepszy będzie portfel przeglądarkowy bądź desktopowy, działający w trybie online. Nie jest tak bezpieczny, ale zapewnia nam stały dostęp do naszej waluty i umożliwia wykonywanie błyskawicznych transakcji. Zwykle tego typu rozwiązania są intuicyjne i zdecydowanie wystarczające dla zwykłego użytkownika.

Kupowanie EOS: inwestycja krótko czy długoterminowa?

Walutę EOS warto zakupić w charakterze inwestycji długoterminowej. Jak każda inwestycja w krypto, wiąże się to ze sporym ryzykiem. Niestety EOS nie wyróżnia się ustabilizowanym kursem, a dodatkowo jest w dużej mierze powiązany z BTC.

W tym momencie ceny coinów są umiarkowanie niskie i jeżeli masz w planach długotrwałe działanie, to będzie to dobry czas na zakup EOS. Nie jest jednak wskazane nabywanie go w celach spekulacyjnych, przynajmniej nie w tym momencie. Jego cena najprawdopodobniej w najbliższym czasie jeszcze nieco spadnie. Nie nadaje się on więc na źródło szybkiego zysku, chociaż być może w najbliższych miesiącach sytuacja zmieni się diametralnie.

Model EOS sprawdził się już w Ethereum, ale oczywiście w przypadku kryptowalut zawsze bardzo trudno jest przewidzieć, jak zachowa się ich kurs. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Na aktualne notowania ma wpływ niebotyczna liczba czynników. Zależy to od ich popularności, sytuacji gospodarczej i politycznej oraz nastrojów inwestorów detalicznych i firmowych.

Podsumowanie

Inwestycja w EOS jest bardzo ciekawą alternatywą dla przodujących kryptowalut takich jak bitcoin. Technologie w niej zastosowane cały czas się rozwijają, a ciągle powiększająca się liczba inwestorów, pozwala sądzić, że sieć w niedługim czasie osiągnie rekordy popularności.

Zaczynając swoją przygodę z kryptowalutami, nie powinniśmy jednak wpadać w przesadny zachwyt i działać pochopnie. Wielu niedoświadczonych inwestorów straciło oszczędności przez nie do końca przemyślane ruchy. Początkowo warto skorzystać z wielu narzędzi demonstracyjnych i nieco zapoznać się z możliwościami rynku.

Nie można również zapominać, że inwestycje powinny być dostosowane do naszych umiejętności. Lepiej w początkowych etapach być ostrożnym i inwestować małe kwoty w stabilne aktywa o niskim ryzyku. Wraz z nabieraniem niezbędnych kompetencji będziemy mogli stopniowo zwiększać nasze nakłady finansowe. Takie inwestycje wymagają jednak pewnego obycia i zdecydowanie warto się z nimi wstrzymać.

Pamiętajmy również o rozsądnym korzystaniu z dźwigni, zwłaszcza jeżeli inwestujemy w niezbyt stabilne kryptowaluty. Metoda ta używana w rozsądny sposób może co prawda przynieść nam znaczące zyski, jednak podczas jej stosowania trzeba zachować szczególną ostrożność.

Powiadom
Powiadom o
guest
Thanks for submitting your comment!
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
NEWSLETTER

Zapisz się na mój bezpłatny newsletter, by otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach.

Treść niniejszego serwisu jest wyłącznie informacyjno-edukacyjna, a poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autorów i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu. 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.