Konto maklerskie w mBanku – wady i zalety

Zalety i wady konta maklerskiego w mBanku
Zalety i wady konta maklerskiego w mBanku

mBank jako bank, który prowadzi działalność o charakterze maklerskim, nadzorowany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zanim przeanalizujemy ofertę od mBanku, warto abyśmy zwrócili uwagę na to, iż posiada on własne maklerskie biuro, nazywane Domem Maklerskim mBanku, a ponadto w ramach posiadanego rachunku, oferuje klientom także usługę eMakler, co nie będzie obarczone koniecznością założenia następnego rachunku, a tylko dokonaniem aktywacji.

Rachunek maklerski od mBanku to kompleksowo przygotowany inwestycyjny rachunek, który wsparty jest funkcjonalnymi aplikacjami mobilnymi, serwisem analitycznym, ofertą od prywatnego maklera i kredytami maklerskimi.

Klienci mają także dostęp do serwisu informacyjnego Domu Maklerskiego, dzięki któremu zyskują szereg informacji ułatwiających szybkie, a do tego skuteczne inwestowanie. Obsługa rachunku przebiega pod numerem telefonu: 22 697 49 49 albo w ramach systemu transakcyjnego, co jest dużym ułatwieniem.

3.6
5
3.6
prowizje
ilość dostępnych akcji
ilość dostępnych etf
platforma

Zalety

  • dostępność rynków zagranicznych – Niemcy; DB, LSE, NASDAQ, NYSE
  • formularz PIT-8C

Wady

  • brak możliwości złożenia formularza W8BEN
  • sporadyczne awarie platformy

Jak założyć konto makleskie w mBanku?

Konto maklerskie w mBanku założymy przez internet, a zatem bez konieczności wychodzenia z domu. Jeżeli jesteśmy już właścicielami konta ROR w mBanku, powinniśmy postępować według poniższej instrukcji: 

  • aktywowanie usługi pod numerem telefonu: 0 801 300 800 albo online,
  • nasz eMakler powinien stać się widoczny w transakcyjnym serwisie, w zakładce o nazwie Finanse – Inwestycje – Wszystkie – Giełda, 
  • rozpoczęcie korzystania z eMaklera. Jeżeli nie wiemy, jak rozpocząć samodzielne inwestowanie, warto będzie skorzystać z darmowych szkoleń w internecie, które udostępniane są przez mBank.

Natomiast, jeżeli nie posiadamy swojego konta bankowego w mBanku – musimy wypełnić wniosek o jego otwarcie online. Dzięki temu uzyskamy dostęp do wspomnianej giełdy. 

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Opłaty i prowizje DM mBank

Najważniejsze opłaty i prowizje konta maklerskiego mBanku wyglądają następująco:

  • pakiet VIP, który obejmuje pięć ofert notowań w rzeczywistym czasie – 0zł,
  • dostęp do notowań w rzeczywistym czasie dla osób fizycznych – 0zł,
  • przelewy gotówkowe w polskiej walucie na rachunki w innych bankach – 5 zł,
  • miesięczna opłata za Ambibroker – 38zł
  • prowizja maklerska w przypadku obrotów terminowymi kontraktami – 9zł za każdy z kontraktów terminowych,
  • maklerska prowizja w przypadku obrotu instrumentami (w ramach publiczny ofert, za wyjątkiem kontraktów terminowych i obligacji – 0,39% wartości każdej transakcji (nie mniej, aniżeli 5 zł od każdorazowego zlecenia,
  • dostępność rynków zagranicznych – Niemcy; DB, LSE, NASDAQ, Nyse, Wielka Brytania i USA,
  • 2% wartości od premii (nie więcej aniżeli 9zł i nie mniej aniżeli 2 zł).

Konto IKE - Oszczędzanie na emeryturę z mBankiem

Znajdujące się w ofercie mBanku konto IKE, daje możliwość elastycznego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Konto to ma dwie różne formy: 

  • Rachunek Oszczędnościowy IKE – mający oprocentowanie 1,75% i gwarancję od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego,
  • Fundusze IKE – opierające się na funduszach inwestycyjnych. 

Awarie i problemy konta maklerskiego mBanku

Wskazuje się, że mBank ma dość słabą infrastrukturę techniczną. Jednak według zgłoszeń samych Internautów, można uznać, że awarie występują co najwyżej kilka razy w miesiącu. Często wskazuje się na kłopoty z aplikacją mobilną.

Jeśli nasze strategie inwestycyjne opierają się na tzw. day tradingu, to być może powinniśmy unikać mBanku.

Zalety i wady konta maklerskiego od mBanku

Konto maklerskie od mBanku, jest bardzo ciekawą alternatywą dla standardowy rachunków maklerskich. Na pewno będzie to znakomity wybór dla dopiero co zaczynających swoją przygodę z inwestowaniem, jak również tych osób, które inwestują raczej sporadycznie w instrumenty takie, jak: kontrakty terminowe na mWIG20, PDA, certyfikaty, obligacje i akcje.

soby, które chcą inwestować przykładowo w kontrakty akcyjne czy walutowe, mogą być nieco rozczarowane usługą od mBanku, gdyż funkcjonalność eMaklera została ograniczona wyłącznie do paru instrumentów finansowych.

Opłaty i prowizje nie są szczególnie atrakcyjne. Ich wysokość jest porównywalna do innych maklerów. 

Należy jednakże mieć na uwadze, iż konto maklerskie to oferta od mBanku, nie zaś Domu Maklerskiego mBanku, w którym to oferta jest dużo bardziej rozbudowana, a inwestorzy mogą korzystać z rachunku maklerskiego w tradycyjnym wydaniu, który daje dostęp do światowego rynku inwestycyjnego. 

Grapefruit slice atop a pile of other slices
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Total
0
Share