Spis treści Hide
Rynek instrumentów notowanych z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę chętnych, by spróbować na nim szczęścia i sprawdzić swoje umiejętności.
Każdy początkujący inwestor stoi przed bardzo trudnym zadaniem, jakim jest wybranie konta maklerskiego. Jest ono bowiem niezbędne do tego, aby móc inwestować na giełdzie, a tym samym rozszerzyć swój portfel inwestycyjny. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego? Odpowiadamy.
Jak wybrać konto maklerskie do swoich potrzeb?
Właściwy wybór rachunku maklerskiego jest uzależniony od naszych potrzeb, dlatego pierwszym krokiem powinno być ich określenie.
Po pierwsze należy się zastanowić, na jakim rynku będziemy działać – wyłącznie polskim, czy także zagranicznym. Dokonując zakupu np. amerykańskich akcji, korzystniej będzie otworzenie konta u brokera z zagranicy, takiego, który ma w swojej ofercie formularz W-8BEN (umożliwiający zmniejszenie podatku od zysków kapitałowych).
Kiedy zyski z inwestycji mają być ulokowane, jako nasze zabezpieczenie, warto rozważyć założenie konta IKE. Takie rozwiązanie będzie niezwykle korzystne z punktu widzenia podatkowego – wypłacając środki, będąc na emeryturze, nie będziemy musieli odprowadzać podatku Belki.
Jeżeli nawet będziemy mieć potrzebę wcześniejszego skorzystania z tych środków można z powodzeniem wykorzystać efekt procentu składanego, który jest nieodłącznym elementem długofalowego oszczędzania – na szczęście, ponieważ jest to bardzo korzystne.
Wybór konta maklerskiego przypomina nieco wybór konta rozliczeniowo-oszczędnościowego.
Należy przy tym pamiętać, że nie ma w tej kwestii idealnych rozwiązań – każdy inwestor musi dokonać analizy własnych potrzeb. Trzeba jednak wziąć pod uwagę opłaty, takie jak:
- prowizja za prowadzenie konta
- prowizja od transakcji
- koszt wypłaty środków
- koszty dostępu do danego rynku,
- opłata za przechowywanie papierów wartościowych.
Oczywiście im niższe opłaty, tym lepiej dla inwestora. Dodatkowo niektóre konta maklerskie wyposażone są w narzędzia wspomagające inwestowanie, takie jak analizy i rekomendacje ekspertów, webinary edukacyjne czy aplikacje mobilne, dzięki którym można korzystać z konta poprzez telefon czy tablet.
Początkującemu inwestorowi z pewnością będą pomocne różnego rodzaju raporty, bardziej zaawansowani powinni zaś wybrać konto z dostępem do licznych narzędzi analitycznych.
Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie czy samemu będziemy rozliczać się z urzędem skarbowym, czy skorzystamy z usług księgowego lub doradcy finansowego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wyłącznie polskie domy maklerskie wystawiają PIT 8C.
Do czego potrzebe jest konto maklerskie?
Każdy inwestor musi mieć odpowiednie narzędzie, które umożliwi mu zakup instrumentów notowanych. Założenie konta maklerskiego umożliwi zakup instrumentów notowanych na giełdach, takich jak:
- akcje
- kontrakty terminowe
- obligacje (spółdzielcze i komunalne oraz korporacyjne)
- Exchange Traded Fund (ETF)
- opcje
Konto maklerskie - rachunek polski czy zagraniczny?
Inwestorzy mają możliwość otwarcia rachunku maklerskiego w Polsce lub poza granicami kraju. To drugie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, jeśli zamierzamy inwestować w akcje spółek amerykańskich, które wypłacają okresowo dywidendy. Chodzi bowiem o kwestie podatkowe – wybierając polski rachunek maklerski najprawdopodobniej będziemy zmuszeni zapłacić o wiele wyższy podatek.
Tymczasem zagraniczny broker pomoże nam zredukować koszty podatkowe – zazwyczaj podatnik zapłaci nawet o połowę mniej podatku podstawowego, doliczając jeszcze do tego kilka procent w ramach rozliczenia z urzędem skarbowym – wystarczy złożyć w domu maklerskim formularz W-8BEN.
IKE jako sposób na uniknięcie podatku Belki
Inwestorzy, którzy nie myślą o inwestowaniu w zagraniczne dywidendowe spółki, mogą z powodzeniem wybrać rachunek IKE. Tutaj również istotnym czynnikiem są podatki. Pozostawiając środki finansowe na rachunku aż do osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat – mężczyzn) nie zapłacimy podatku w wysokości 19% od zysków kapitałowych (podatek Belki).
Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, gdyż pozostawiając środki na rachunku, przez cały okres inwestowania obracamy wyższymi kwotami, co pomaga nam w jeszcze większy sposób pomnażać zyski. Tymczasem jeśli chcemy wcześniej wypłacić środki, będziemy zobowiązani uiścić podatek w wysokości 19%.
Pomimo to założenie rachunku maklerskiego z IKE w dalszym ciągu jest opłacalne, ponieważ przez cały okres inwestycji obracamy większymi środkami i nie musimy każdego roku płacić podatku od naszych zysków. Zakładając tego typu konto inwestować możemy w większość instrumentów dostępnych na polskiej i amerykańskiej giełdzie. Jeżeli zaś chcielibyśmy mieć dostęp do bardziej egzotycznych giełd, konieczny może okazać się wybór innego rachunku, niż emerytalny, bowiem takie hybrydowe konta zwykle nie są oferowane przez polskie instytucje.