Jak kupić akcje na Revolut?

Jedną z oferowanych przez Revolut usług dodatkowych jest rachunek maklerski, który umożliwia proste kupowanie i sprzedaż akcji od 1 dolara.
Jak kupić akcje na Revolut?
Jak kupić akcje na Revolut?

Revolut jest istniejącym od 2015 roku, internetowym kantorem i portfelem walutowym, który w błyskawicznym tempie zdobył międzynarodowy rynek. Brytyjska firma stopniowo rozwijała swoją ofertę, przekształcając przeznaczone dla podróżujących konto umożliwiające dokonywanie bezprowizyjnych płatności za granicą, w poważnego konkurenta tradycyjnych kont bankowych. W roku 2017 Revolut wprowadził na swoją platformę opcję handlu kryptowalutami, a w roku 2019 umożliwił swoim użytkownikom zakup akcji 750 spółek notowanych na amerykańskich giełdach New York Stock Exchange i NASDAQ.

Wśród nich są giganci technologiczni (np. Alphabet, czyli spółka-matka Google, Facebook, Amazon, Tesla), instytucje finansowe (JPMorgan Chase & Co., Goldman Sachs), a także np. chińska Alibaba, japońska Toyota czy kierowany przez Warrena Buffetta Berkshire Hathaway.

Zakup amerykańskich akcji na Revolut - prowizje i opłaty

Revolut umożliwia wybór konta w swoim serwisie. W zależności od wybranego planu prowizję za transakcje różnią się.

  • Konto Standard – 3 bezprowizyjne transakcje w miesiącu. Z konta w tym planie możemy korzystać za darmo.
  • Konta Premium: 8 bezprowizyjnych transakcji. Miesięczna opłata za konto Premium to 29,99 zł
  • Konto Metal: bez limitu bezprowizyjnych transakcji. Metal to najdroższy z planów i miesięcznie zapłacimy aż 49,99 zł. Pocieszający jest fakt, że wybierając tę opcję, otrzymamy unikalną, metalową kartę debetową oraz zyskamy specjalne przywileje.

Za transakcje ponad limitem zapłacimy 1 funta, czyli około 5 zł. Revolut będzie dodatkowo pobierał prowizję wynoszącą 0,01% od wartości całego portfolio akcji użytkownika w ujęciu rocznym. Warto również wiedzieć, że górny limit wartości pojedynczej transakcji wynosi 1000 USD.

Revolut nie jest tradycyjnym domem maklerskim

Musimy wiedzieć, że Revolut nie jest domem maklerskim, więc akcje kupujemy przez kolejnego pośrednika, z którym najpierw musimy podpisać umowę. Transakcje realizowane są przez DriveWealth LLC w godzinach pracy amerykańskich giełd.

Revolut nie pozwala nam na przenoszenie akcji do innego domu maklerskiego. Tym samym, powinniśmy traktować proponowaną opcję jako alternatywę dla tradycyjnych brokerów. Nie bez powodu w portfolio Revolut znajdziemy akcje spółek, które możemy nabywać już od 1 dolara na zasadzie kupna akcji ułamkowych. W ten sposób za jednego dolara możemy się stać właścicielem części Amazona, choć jego jedna akcja jest warta blisko 2 tys. dol.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

W jednym z regulaminów znajdziemy taki zapis:

„Nie akceptujemy przeniesienia żadnego z instrumentów, które możesz posiadać poza instrumentami nabytymi za pośrednictwem aplikacji Revolut”

Revolut pozwala nam na zakup akcji, które będą przechowywane na rachunku właśnie biura maklerskiego DriveWealth. Co ważne, nasze akcje dają nam wszystkie prawa klasycznego akcjonariusza, jak choćby prawo do dywidend i głosowania na walnym zgromadzeniu emitenta.

Rozwiązanie oferowane przez Revolut wygląda interesująco i może być pierwszym krokiem wielu osób na rynku kapitałowym. Sprawdzi się przy chęci inwestowania niewielkich kwot. Przy poważniejszych inwestycjach nie zastąpi jednak oferty klasycznego biura maklerskiego.

Otwieramy nasze konto w Revolut i kupujemy akcje.

Procedura rejestracji konta jest banalnie prosta, a rozpocząć możemy ją właściwie na dwa sposoby.
Krok 1 - Zainstaluj aplikacje i utwórz konto

Pierwszym zadaniem jest odwiedzenie strony internetowej Revolut.com i wybranie opcji „Pobierz Aplikację” z dołu ekranu. Następnie wpisujemy swój numer telefonu i po chwili otrzymujemy SMS zawierający link, który, zależnie od posiadanego przez nas modelu smartfona, przekieruje nas do pobrania aplikacji w Google Play lub Apple Store.

Alternatywną możliwością jest bezpośrednie pobranie Revoluta z jednego z wyżej wymienionych sklepów.

Jeżeli skorzystasz z mojego zaproszenia do aplikacji (wystarczy kliknąć w ten link), otrzymasz darmową kartę do konta:

Krok 2 - Przejdź do zakładki Produkty majątkowe

Po zainstalowaniu aplikacji należy przejść do zakładki znajdującej się w lewym dolnym rogu ekranu. Przedstawia ona trzy rosnące słupki i strzałkę, symbolizujące wzrost ceny na giełdzie. Zakładka znajduje się po prawej stronie loga Revolut – „R”, przenoszącego nas do menu głównego. 

Naszym obowiązkiem jest teraz przeczytanie i akceptacja mnóstwa formalnych papierów, w większości niestety napisanych po angielsku. Revolut wciąż zakłada, że wszyscy jego użytkownicy doskonale posługują się tym językiem. 

Grapefruit slice atop a pile of other slices

W kolejnym kroku musimy podać kilka informacji na swój temat – obywatelstwo, NIP (jeśli jesteśmy osobą prywatną to podajemy PESEL), źródło dochodów i wykonywany zawód, wysokość rocznych dochodów, swoją „wartość netto”, cel inwestowania.

Następnie, w wybranej zakładce znajdujemy pozycję „Akcje” . Jest to jedna z trzech dostępnych możliwości: „Akcje”, „Kryptowaluty” i „Sejfy Vault”.

Po wejściu w zakładkę „Akcje” wciskamy przycisk „Zainwestuj”. 

Po kliknięciu na przycisk „Wyświetl wszystko” powinna wyświetlić się nam lista dostępnych do inwestowania akcji.

Teraz wystarczy wybrać spółkę i liczbę kupowanych akcji (bądź jej ułamek) oraz potwierdzić decyzję. Przez kilkanaście sekund transakcja jest przetwarzana, a potem papier wartościowy pojawia się w zakładce „Obrót giełdowy”

Ważną informacją jest również to, że transakcje zostaną przetworzone tylko w momencie działania giełdy (działa od 15.00 do 22.00 czasu polskiego).

Kup akcje Apple w Revolut
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Related Posts
Total
0
Share