Ile pieniędzy potrzebujesz na wcześniejszą emeryturę?

Ile pieniędzy potrzeba aby osiągnąć wolność finansową lub przejść na wcześniejszą emeryturę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Ile pieniędzy potrzeba by przejść na wcześniejszą emeryturę?
Ile pieniędzy potrzeba by przejść na wcześniejszą emeryturę?

Jeśli marzysz o wcześniejszym przejściu na emeryturę w wieku 50, a nawet 40 lat, będziesz musiał ograniczyć wydatki i agresywnie oszczędzać. Aby w pełni cieszyć się życiem bez pracy, Twoje fundusze emerytalne i portfel inwestycyjny będą musiały pokryć Twój obecny (lub pożądany) poziom wydatków. Jaką więc kwotę potrzebujesz zainwestować, aby uzyskać wolność finansową? 

Odpowiedź nie jest prosta, bo wszystko zależy od Twojego obecnego stylu życia, a także od stylu życia, jaki zamierzasz prowadzić po zaprzestaniu pracy w pełnym wymiarze godzin.

Wcześniejsza emerytura z rocznym dochodem 50000 zł.

Użyjemy 50,000 zł jako docelowej kwoty, jaką trzeba zarobić każdego roku, aby pokryć wydatki po zakończeniu pracy. Ta kwota wydaje się rozsądna, jeśli twoje miesięczne wydatki oscylują w granicach 4100 zł.

Aby otrzymać tę kwotę z inwestycji, będziesz musiał pomnożyć ją przez 33. To daje nam sumę 1 650 000 zł. Tyle trzeba mieć zainwestowane, aby zarobić 50 000 zł rocznie. Od tego celu należy odjąć kwotę, którą już zaoszczędziłeś, co daje ostateczną kwotę, którą powinieneś zaoszczędzić przed przejściem na emeryturę.

Następnie możesz podzielić tę kwotę przez liczbę reprezentującą lata, które pozostały Ci do osiągnięcia pożądanego wieku emerytalnego i masz już kwotę, którą powinieneś oszczędzać każdego roku.

Dzieląc ponownie przez 12, otrzymujemy miesięczny cel oszczędnościowy.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Tak więc, podsumowując:

  • Dochód na emeryturze: 50,000 zł.
  • Cel emerytalny: 50,000 x 33 = 1,650,00
  • Roczny cel oszczędnościowy: 1.650.000 zł podzielone przez liczbę lat pozostałych do emerytury.
  • Miesięczny cel oszczędnościowy: Podziel roczny cel przez 12.

Przedstawię te dane w tabeli, która zakłada, że nie masz w ogóle zaoszczędzonych pieniędzy.

Powyższa tabela może nie być najbardziej motywująca, ale warto zauważyć, że jest to tabela dla puli emerytalnej, która zawiera ponad 50.000 złootych rocznie. To około 4167 miesięcznie, co jest kwotą znacznie wyższe niż średnia płaca w niektórych rejonach Polski.

Zaczynając w wieku 20 lat, możesz przejść na emeryturę w wieku 40 lat z pulą wartą 1.650.000 zł, jeśli uda Ci się zaoszczędzić 6875 złotych miesięcznie. To nie jest możliwe do osiągnięcia dla większości ludzi, więc ustalmy bardziej realistyczny wiek 50 lat. To obniża miesięczny cel do 4583. A co z 60-tką? 4438 złotych.

Przejście na wcześniejszą emeryturę z rocznym dochodem 30000 zł.

Jeśli obniżylibyśmy nasze wymagania do 30 000 złotych rocznie, tabela wygląda zupełnie inaczej. Potrzebowalibyśmy tylko 990 000 zł, aby nasz portfel inwestycyjny przynosił nam zysk w wysokości około 2500 złotych miesięcznie.

Ponownie, wyliczenie dotyczy to okresu do 20 lat. Jeśli chcesz przejść na emeryturę za 30 lat z taką samą pulą, musisz odkładać tylko 2750 zł.

Jeśli zwiększysz tę kwotę do 40 lat, będzie to już 2063. Jeśli możesz żyć z mniejszą kwotą, Twoje początkowe wymagania spadną jeszcze bardziej. Postaraj się dopasować swoje obecne zarobki do oczekiwań i tego, ile chcesz wydawać każdego miesiąca.

Inwestując osiągniesz wcześniejszą emeryturę wcześniej!

Te wyliczenia nie biorą pod uwagę procentu składowego. Jeśli inwestujesz w akcje, które wypłacają dywidendę w wysokości około 5%, zaczniesz widzieć znaczne zyski od pierwszego roku otwarcia portfela inwestycyjnego.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Wypłaty te będą zaczynać się od niewielkich kwot, ale gdy kula śnieżna zacznie się toczyć, szybko zwiększa się tempo i wielkość.

Jeśli planujesz zainwestować 500 zł miesięcznie, to natychmiast zacznie rosnąć od momentu, gdy kupiisz kilka akcji płacących dywidendy. Gdy te płatności zaczną napływać, zwiększą one Twój zastrzyk inwestycyjny na ten miesiąc. Więc nie obawiaj się wielkich liczb i zacznij od razu.

Im szybciej zaczniesz inwestować, tym więcej masz czasu, aby uzyskać swój portfel w kształcie, którego potrzebujesz, aby zostać niezależnym finansowo.

Total
0
Shares
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Related Posts
Total
0
Share