Dywersyfikacja oszczędności — czym jest dzielenie oszczędności na różne formy, dlaczego warto i jak przeprowadzić dywersyfikację.

Dywersyfikacja oszczędności które posiadamy jest niezwykle ważnym elementem, o którym zapomina wiele osób. Daje ona wiele korzyści i w znaczący sposób podnosi poziom bezpieczeństwa naszych finansów. Ale jakich korzyści zapytacie? W tym tekście poruszam wszystkie najważniejsze kwestie związane z dywersyfikacją oszczędności oraz podpowiadam – dlaczego warto je dzielić oraz jak robić to skutecznie.

Nie noś wszystkich jaj w jednym koszyku

Powtarzam to zdanie bardzo często. Stosuję tę zasadę w życiu od bardzo dawna i zaprowadziła mnie ona do konkretnych sukcesów. Traciłem pieniądze i zdobywałem je i mimo podejmowania większego, lub mniejszego ryzyka wciąż tu jestem i rozpisuję się na wszelakie sposoby jak można zdobyć kapitał oraz rozłożyć go procentowo aby zdywersyfikować swoje ciężko zarobione pieniądze (mam nadzieje że ze mną nie będą one aż tak ciężko zarobione! 🙂

Czym jest dywersyfikacja oszczędności

Dywersyfikacja oszczędności to „po polskiemu” podzielenie ich na różne części i nie przechowywanie ich w jednej formie w jednym miejscu. Celem dywersyfikacji oszczędności jest zwiększenie bezpieczeństwa naszych pieniędzy oraz uniknięcie ich utraty na wypadek negatywnego nieprzewidzianego wydarzenia — co może stać się o dużo łatwiej gdy wszystkie pieniądze przechowujemy tak samo.

Dywersyfikować oszczędności może każda osoba niezależnie od tego, jakie sumy posiada oraz jaki prowadzi tryb życia i jak zna się na finansach. Dywersyfikację oszczędności możemy przeprowadzać samodzielnie, a jedyne czego potrzebujemy to odrobiny czasu na odpowiednie ulokowanie pieniędzy.

Dlatego fajnie jest mi o tym pisać na blogu, bo dywersyfikacja to też jedna z metod oszczędzania właśnie, ponadto może ją wykonać KAŻDY!

Samo podzielenie pieniędzy, aktywów, pasywów powinno odbywać się w różnych częściach i na różne sposoby. Dywersyfikacja przesuwa ryzyko utraty wszystkich pieniędzy w stronę utraty jednej małej części z całej puli. Gdy podzielimy nasze oszczędności na wiele mniejszych części, teoretycznie zwiększamy ryzyko utraty jednej z nich z racji ich ilości, ale znacznie obniżony ryzyko utraty wszystkich naszych pieniędzy. Tylko od nas zależy, na jak daleko idącą dywersyfikację się zdecydujemy. Możemy tak podzielić pieniądze na dwie lub trzy części lub na kilkanaście różnych sposobów przechowywania. Przy większej ilości części naszych oszczędności nieco trudniej jest nam je nadzorować, ale praktycznie do zera minimalizujemy ryzyko utraty wszystkich pieniędzy, gdyż praktycznie niemożliwe jest, aby nagle w jednym czasie dla wszystkich mniejszych naszych części oszczędności wystąpiła sytuacja kryzysowa np. upadek banku, włamanie do domu i spadek wartości złota.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

 

Książka o Warrenie Buffecie
Kupiłem na Amazonie bo było najtaniej: 84zł.

A propos Warrena – polecam jego biografię. Co prawda on sam nie jest zadowolony z książki, ponoć nawet urwał kontakt z autorką tego bestsellera, ale lektura potrafi dać do myślenia. Jest jeden minus: przeczytamy ją tylko po angielsku (a może to plus?:) 

Dlaczego powinniśmy dzielić nasze oszczędności i przechowywać je w różnych formach

Bezpieczeństwo jest pierwszym powodem, dla którego powinniśmy dywersyfikować nasze oszczędności i dla którego warto to robić. Posiadając swoje rezerwy finansowe, przechowując je w jednej formie np. fizycznych pieniędzy w domu lub na koncie bankowym w całości możemy je stracić w wypadku kradzieży elektronicznej lub włamania do domu. To dywersyfikacja oszczędności pomaga zwiększyć nasze bezpieczeństwo finansowe i bezpieczeństwo ogólnie.

Utrata dostępu do naszych pieniędzy może być bardzo niebezpieczna i powodować szereg innych negatywnych następstw. Na im większą zatem liczbę części podzielimy nasze oszczędności, tym większe bezpieczeństwo naszych środków.

Dywersyfikacja oszczędności pomaga również lepiej zarządzać naszymi pieniędzmi. Przechowując wszystkie środki w jednej formie i w jednym miejscu, nie będziemy mieli tak elastycznej możliwości za reagowania na nieprzewidziane sytuacje.

Dywersyfikując nasze oszczędności, możemy w każdej chwili wykonać przelew bankowy czy wykorzystać cenne rzeczy które posiadamy. Szybkość reakcji w negatywnych sytuacjach takich jak konieczność leczenia czy nagłego wyjazdu jest kluczowa, a czasem trudno o nią gdy posiadamy wszystkie pieniądze w banku lub wręcz przeciwnie w formie fizycznej.

 

Jak dywersyfikować nasze oszczędności

Dywersyfikację naszych oszczędności powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od otwarcia i posiadania dwóch kont bankowych, na których będziemy przetrzymywali pieniądze. Przeważnie robimy to jedynie w jednym banku, gdzie przetrzymujemy wszystkie nasze oszczędności, co jest już najgorszym możliwym wyborem. W bankach powinniśmy przechowywać jedynie część np. połowę naszych oszczędności oraz robić to w dwóch różnych bankach. Dzięki temu na wypadek awarii lub upadku banku nie pozostaniemy bez pieniędzy i będziemy mieli do nich ciągły dostęp.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Przechowywanie części gotówki w formie bankowej umożliwi nam również w szybkie wykonanie przelewu czy opłacenie rachunku internetowego. Będzie to bardzo korzystne np. za granicą w kryzysowych sytuacjach.

Cześć pieniędzy powinniśmy przechowywać w formie fizycznej. To z kolei uniezależni nas całkowicie od banków oraz umożliwi szybkie opłacenie gotówką nieprzewidzianych wydatków, których nie możemy opłacić przelewem lub bezgotówkowo. Pieniądze można przechowywać w sejfie w domu lub w różnych jego miejscach, aby w razie włamania nie stracić ich wszystkich. Warto robić to też w nieoczywistych miejscach, które nie przyjdą do głowy przestępcom.

Aby z kolei zabezpieczyć się przed globalnymi zagrożeniami, warto część pieniędzy przechowywać w polskich złotych, a część w innej walucie. Warto do tego wybierać najbardziej wiarygodne takie jak dolar amerykański, funt brytyjski czy euro.

Jeśli posiadamy większe oszczędności, warto pomyśleć o ich dywersyfikacji poprzez zakup wartościowych rzeczy. Nie będą one traciły na wartości, a wręcz przeciwnie będą zyskiwały z czasem. Są również odporne na wahania indeksów giełdowych czy kursy walut, a także inflacje i inne zagrożenia. Chcąc zakupić przedmioty wartościowe, warto stawiać na małe oraz drogocenne przedmioty. Może być to np. złoto lub srebro, a także biżuteria czy antyki. Nad wyborem dzieł sztuki warto jednak zastanowić się pod kątem ich przechowywania, gdyż często wymagają specjalnych warunków.

Jeśli nie boicie się ryzyka, polecam zainteresować się kryptowalutami. Część z nich to typowa spekulacja, ale za częścią stoją ciekawe wartości i sprawny umysł na pewno będzie potrafił przewidzieć, czy mogą w przyszłości zostać zaimplementowane w innych projektach, czy w społeczeństwie. Nie mogę Wam oczywiście podpowiedzieć w co zainwestować, bo każdy musi sam ocenić ryzyko, ale jak najbardziej mogę Wam dopomóc zorientować się w trendach panujących na rynku, aby Wasz research był jak najbardziej wartościowy.

Są inne metody inwestycji, dla osób które mają więcej czasu polecam przejąć gotową firmę, która oczywiście ma jak największy stosunek zarobków do poświęcanego im czasu. Ale na ten temat będzie jeszcze sporo innych artykułów, o dywersyfikacji zaś, póki co tyle. Macie jakieś fajne metody na dywersyfikację (np. prawa i lewa skarpeta)? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Kilka inspiracji ode mnie?
Rodzinne ogródki działkowe, pożyczki społecznościowe, własny kanał na youtube (wystarczy się na czymś znać, lub przeczytać kilka książek, lub podpatrzeć zagraniczny kanał i przenieść go na nasze warunki), przejęcie sklepu internetowego (właściciel przechodzi na emeryturę, itp.), kupno kolekcji które dziś są na topie, skrawek kryptowaluty jeśli umiecie panować nad emocjami. Więcej inspiracji? Będą ich setki, zaufajcie mi. Ale nie za darmo, kosztem jest regularne odwiedzanie bloga 🙂

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Related Posts
Total
0
Share