Spis treści Hide
Będąc młodym nastolatkiem miałem wrażenie, że kupowanie złota jest zarezerwowane dla szalonych Amerykanów, którzy chowają je w swoich podziemnych schronach wraz z bronią, jedzeniem w puszkach i kapeluszami z folii aluminiowej.
Spostrzegawczy spośród Was wiedzą już, że moje osobiste portfolio zawiera obecnie alokację w złoto.
Co się więc zmieniło?
Dwie rzeczy: moje rozumienie tego, jak działa gospodarka i rzeczywistość globalnej pandemii.
Z jakich powodów warto inwestować w złoto? Zalety.
Istnieje kilka powodów, dla których złoto nadal stanowi dużą pozycje portfela wielu inwestorów:
- Aby zabezpieczyć się przed inflacją – historycznie cena złota często wzrasta wraz z kosztami życia, chroniąc Twoją siłę nabywczą w porównaniu z posiadaniem gotówki lub obligacji.
- Przechowywanie wartości – nadmierna ekspozycja na jakiekolwiek aktywa może być niebezpieczna, więc złoto jest często używane jako zdywersyfikowany sposób przechowywania bogactwa (klasycznie jest znane jako “bezpieczna przystań”).
- Aby zwiększyć bogactwo – podobnie jak w przypadku innych aktywów, inwestorzy często kupują złoto, ponieważ, z jakichkolwiek powodów, ich analiza wykazuje, że jego wartość wzrośnie w pożądanym przez nich horyzoncie czasowym.
- Aby zdywersyfikować swój portfel – historycznie złoto ma ujemną korelację z rynkiem akcji, więc kiedy rynek spada, ceny złota rosną.
Aby zabezpieczyć się przed całkowitym załamaniem gospodarczym – jeśli gospodarka w jakimkolwiek kraju całkowicie się załamie, jego waluta zostanie całkowicie zdewaluowana w skali globalnej. Złoto może być wymieniane na dowolną walutę, więc majątek przechowywany w złocie jest w pewnym sensie chroniony (takie sytuacje faktycznie się zdarzają… wystarczy spojrzeć na hiperinflację w Argentynie i na to, jak krach finansowy dotknął Islandię w 2008 roku).
Dlaczego nie inwestować w złoto? Wady.
Powszechne spotykane argumenty przeciwko inwestowaniu w złoto obejmują:
- Złoto nie generuje dochodów, dywidend ani odsetek – to aktywo o zerowym przepływie gotówki.
- Złoto jest kiepską inwestycją długoterminową – jego stopa zwrotu skorygowana o inflację w ciągu ostatnich 40 lat (od 1978 roku) wynosi zaledwie 45%, dla porównania S&P 500 w tym samym okresie wzrósł o 630% po skorygowaniu o inflację.
- Złoto może mieć ukryte koszty – jeśli posiadasz fizyczne złoto, musisz zapłacić za jego transport i przechowywanie lub ryzykować przechowywanie go w domu, co naraża Cię na całkowitą utratę w wyniku kradzieży, pożaru lub klęski żywiołowej. W tym momencie warto również przeczytać o sposobach przechowywania złota.
- Zysk zależy od timingu rynku – ponieważ złoto nie generuje dywidend ani odsetek, czerpanie z niego zysków jako inwestycji oznacza kupowanie niskich i sprzedawanie wysokich cen (timing rynku), co jest skomplikowane nawet dla najbardziej doświadczonych ekspertów od metali szlachetnych.
Jeśli chodzi o inwestowanie w złoto przez długi czas nie było to aktywo, którego posiadaniem byłem zainteresowany. Głownie dlatego, że nie wypłaca dywidend oraz nie wierzyłem, że oferuje ono najlepszy zwrot z inwestycji w długim terminie.
Czemu ja inwestuje w złoto?
- Zabezpieczam się przed zwiększonym ryzykiem niestabilności waluty.
- Liczę na potencjalny wzrost ceny, gdy inflacja lub deflacja spowoduje wzmożone zainteresowanie złotem.
- Przechowuje małą część mojego majątku w aktywach, które nie są ściśle związane z żadnym rządem czy systemem.
Z każdą inwestycją wiążą się zarówno zalety, jak i wady. Jeśli jesteś przeciwnikiem posiadania fizycznego złota, kupno akcji spółki wydobywającej złoto może być bezpieczniejszą alternatywą.
Jeśli wierzysz, że złoto może być bezpiecznym zabezpieczeniem przed inflacją, inwestowanie w monety, sztabki lub biżuterię (według mnie biżuteria to najgorsza możliwa opcja) to ścieżki, którymi możesz podążać w kierunku opartego na złocie dobrobytu.
Wreszcie, jeśli Twoim głównym zainteresowaniem jest wykorzystanie dźwigni finansowej do czerpania zysków z rosnących cen złota, rynek kontraktów terminowych może być Twoim rozwiązaniem, ale pamiętaj, że istnieje spore ryzyko związane z posiadaniem jakichkolwiek aktywów opartych na dźwigni finansowej.