Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Czym jest parytet złota?

Czym jest parytet złota?

Parytet złota jest sposobem wyrażania wartości waluty w systemie monetarnym, w którym złoto jest standardowym standardem ekonomicznym. Wartość waluty, która jest używana jako jednostka rozliczeniowa, pochodzi od określonej ilości złota. Dziś system oparty na parytecie złota nie jest obowiązującym, ale przez wiele lat stanowił podstawę wymiany handlowej.

Parytet w systemach monetarnych

Przy stosowaniu parytetu złota walutą są albo monety wybite z precyzyjnie określonej ilości złota, albo takie banknoty, które emitent gwarantuje, że spłaci swoją wartość złotem. Przez parytet złota rozumie się zasadę pokrycia wyemitowanej waluty – nie jest ona bezpośrednio związana z tym, kto jest emitentem tej waluty (państwo, podmiot prywatny) lub czy przepisy regulujące jej stosowanie uzupełniają walutę zgodną z tą zasadą (jak w przypadku pieniądza z wymuszonym obiegiem).

Charakterystyka parytetu

Dziś parytet złota nie jest podstawą do określania kursu wymiany euro na chf, ale może być wewnętrzny, w którym posiadacze banknotów krajowych mogą wymagać wykupu w złocie lub w skali międzynarodowej, gdy ograniczona liczba podmiotów, takich jak bank centralny, mogą zażądać tej wymiany. Waluty objęte stałą wartością złota mają stały kurs wymiany między nimi. Celem parytetu złota jest zapobieganie wzrostowi inflacji w pieniądzach. Waluty w parytecie złota były często używane jako jednostki monetarne, względem których porównywano mniej stabilne waluty.

Parytet złota – zalety i wady

Zaletą parytetu złota, w przeciwieństwie do euro czy franka, jest długoterminowa stabilność cen (niemożność hiperinflacji) i stałe kursy walut (stabilizacja handlu międzynarodowego). Wadą jest jego przewaga dla państw zajmujących się wydobywaniem złota. Ponadto uważa się, że utrudnia to wzrost gospodarczy i powoduje recesję. Podobne cechy jak parytet złota (niezależność od rządu, deflacja, mniejsza konsumpcja) występują również w przypadku kryptowalut.
Parytet złota to potrzebna, choć w dużej mierze historyczna metoda zarządzania rynkiem i systemami walutowymi. Wciąż jednak posiada swoją wartość w różnych systemach i przelicznikach.

Powiadom
Powiadom o
guest
Thanks for submitting your comment!
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
NEWSLETTER

Zapisz się na mój bezpłatny newsletter, by otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach.

Treść niniejszego serwisu jest wyłącznie informacyjno-edukacyjna, a poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autorów i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu. 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.