Spis treści Hide
Być może spotkałeś się z terminem “dywidenda” rzucanym dookoła, gdy patrzysz na akcje, w które możesz zainwestować swoją ciężko zarobioną gotówkę. Ale czym dokładnie jest dywidenda? Nie wdając się w zbytnie szczegóły, jest to wypłata (w formie gotówki lub akcji) z części zysków dla akcjonariuszy, zgodnie z deklaracją zarządu.
Co to jest dywidenda?
Dywidenda to płatność dokonywana przez spółkę na rzecz akcjonariuszy, odjęta od zysków spółki. Dywidendy są zazwyczaj wypłacane w formie waluty, ale zdarzają się przypadki, że zamiast tego wydawane są dodatkowe akcje dla tych, którzy są właścicielami akcji.
W zależności od rynku, na którym spółka jest notowana, jak również od kraju pochodzenia inwestora, dywidendy mogą podlegać opodatkowaniu. W Polsce istnieje umowa, która obniża stosowany podatek od dywidend z 30% do zaledwie 15% poprzez wypełniony formularz W-8BEN.
Zarząd spółki deklaruje, jaka kwota zostanie wypłacona inwestorom, na co może mieć wpływ cena akcji, warunki rynkowe oraz wyniki spółki. Istnieją spółki, które spełniają warunek, aby stać się arystokratą dywidendowym.
Jest kilka ważnych dat, o których należy pamiętać przy inwestowaniu dywidendowym
- Deklaracja – Zarząd spółki ogłasza kwotę dywidendy, która ma być wypłacona akcjonariuszom, a przed jej wypłatą musi zostać zatwierdzona przez akcjonariuszy.
- Ex-dividend – Data określona jako “ex-dividend” jest zasadniczo punktem granicznym, kiedy akcjonariusze nie będą uprawnieni do wypłaty dywidendy. Na przykład, jeśli kupisz akcje 15 czerwca, ale data ex-dywidendy przypada na 14 czerwca, nie będziesz uprawniony do dywidendy. Musisz kupić akcje przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.
- Record – Dzień ustalenia prawa do dywidendy to faktyczny termin, po którym przysługuje prawo do jej wypłaty. Dzień ten następuje po dniu ustalenia prawa do dywidendy o jeden dzień handlowy.
- Wypłata – Ostatnią datą jest dzień wypłaty dywidendy. Jest to moment, w którym spółka wypłaca akcjonariuszom dywidendę, czy to w formie gotówki lub akcji.
Jak szukać spółek płacących dywidendę?
Łatwo jest wyszukać spółki płacące dywidendę. Większość domów maklerskich wyświetla szczegóły finansowe dla notowań akcji, które zawierają stopę dywidendy (jeżeli nie, zawsze można skorzystać z przydatnych stron takich jak Seeking Alpha). Najlepszą praktyką jest szukanie wskaźnika wypłaty na poziomie około 5%. To maksymalizuje zwrot, nie stwarzając jednocześnie zbyt dużego ryzyka, że dywidenda zostanie obcięta lub że spółka nie będzie w stanie jej pokryć (uwaga – nie jest to regułą, ani jedynym wskażnikiem doboru spółki).
Na początek warto wybierać spółki z listy dywidendowych arystokratów płacących dywidendy w USA, ale tak naprawdę większość starszych i dobrze ugruntowanych spółek z ryku amerykańskiego wypłaca dywidendy. Nowsze spółki, które wypłacają wyższe stopy dywidendy, mogą być nieco bardziej ryzykowne.
Jak dywidendy mogą pomóc w budowie portfela?
Przy zakupie akcji niewypłacających dywidend nie można na nich zarabiać, chyba że się je sprzeda. Inwestując w spółki dywidendowe można zarobić zarówno na wzroście cen, ale także na cyklicznych wypłatach zysków.
Zapewnia to dodatkową gotówkę na zakup kolejnych akcji i potęguje efekt. Im więcej akcji posiadasz, tym wyższa jest kwota wypłaty dywidendy. Im wyższa wypłata dywidendy, tym więcej akcji możesz kupić każdego roku. Jest to również zabezpieczenie przed sytuacją rynkową.
W przypadku spadku rynku, tak długo jak otrzymujesz dywidendę, Twój portfel nie powinien tak mocno ucierpieć, a to powinno pomóc Ci przetrwać burzę.