Czy możliwy (i legalny) jest anonimowy zakup złota?

Anonimowe kupno złota. Zgodnie z aktualnym prawem do 15 tysięcy euro w Polsce można kupić anonimowo złoto.
Czy możliwy (i legalny) jest anonimowy zakup złota
Czy możliwy (i legalny) jest anonimowy zakup złota

Anonimowy zakup złota staje się coraz bardziej popularny ze względu na panującą politykę zerowych stóp procentowych, inflacji i malejącego zaufania do państw. 

Również fakty historyczne świadczą, że duża część oszczędności powinna być w pełni anonimowa. Najbardziej anonimowym sposobem ukrywania oszczędności okazują się metale szlachetne, zwłaszcza złoto. Informacje o “tajnym oszczędzaniu” są więc kluczowe dla osób z nawet niewielkimi nadwyżkami pieniędzy.

Dlaczego warto kupić złoto fizyczne?

Jeśli chcemy bezpiecznie i długotrwało ulokować nasze oszczędności, powinniśmy kupić metale szlachetne (najlepiej złoto) w jakiejkolwiek formie. Do wyboru mamy sztabki złote, tabliczki, monety, monety kolekcjonerskie czy biżuterię. Również możliwy jest zakup specjalnych certyfikatów czy instrumentów finansowych. Nie mając jednak większej wiedzy na temat funkcjonowania rynków finansowych, nie powinniśmy próbować lokowania środków w instrumenty oparte na złocie.

Co ważne, mając metal fizyczny, jesteśmy zabezpieczeni przed całym ryzykiem systemu finansowego. Oznacza to, że gdyby wszystkie banki czy nawet państwa, upadły, my dalej mamy swoje oszczędności (w pierwotnej lub wyższej wartości).

Dlaczego warto kupić złoto anonimowo?

O konieczności ukrywania oszczędności przekonali się Amerykanie w 1933 roku, kiedy Franklin D. Roosevelt podpisał rozporządzenie wykonawcze, które zakazało gromadzenia złota do 100 dolarów (uwzględniając inflacje, aktualnie około 2000 dolarów). Zostały zajęte zarówno skrytki bankowe ze złotem, jak i certyfikaty złota. “Amerykańska złota prohibicja” trwała aż do 1974 roku i według niektórych badaczy, Stany Zjednoczone skonfiskowały nawet 20% całego złota w światowym obiegu.

Z podobnym wydarzeniem mierzyli się Australijczycy w 1959 roku, kiedy to wprowadzono możliwość zajęcia przez rząd złota w zamian za pieniądze papierowe.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Australia argumentowały swoje działania z jednej strony chęcią pobudzenia inwestycji, z drugiej walką z mafią i oszustami. Co ważne, w obu przypadkach złote monety z rozpoznawalna wartość dla kolekcjonerów monet i numizmatów były wyłączone z prawa.

Anonimowy zakup złota może więc uchronić nas przed zmiennym prawem oraz zmiennymi stosunkami społeczno-gospodarczymi i politycznymi. O zmienności otoczenia prawnego może świadczyć globalna chęć wprowadzenia podatków majątkowych.

W niektórych legislatywach trwały prace przygotowawcze nad wprowadzeniem podatku majątkowego, czyli od przetrzymywanych oszczędności. Mając grunt, instrumenty finansowe czy rejestrowane przez państwo złoto, bylibyśmy zmuszeni oddać ich część co roku na rzecz państwa (np. w postaci specjalnego podatku od złota naliczanego jako część wartości każdego roku).

Anonimowe złoto fizyczne oznacza więc pełną kontrolę i bezpieczeństwo oszczędności.

W jaki sposób anonimowo kupić złoto?

Na pewno nie powinniśmy próbować zakupu złota na popularnych portalach sprzedażowych. Możemy trafić na oszustów, złodziei lub fałszerzy. Jednak niektóre serwisy internetowe sprzedawców złota umożliwiają relatywnie bezpiecznie zakup złota. Jednak konieczność osobistego odbioru złota i dokonania przelewu internetowego (nawet przez innego pośrednika niż bank), znacząco zmniejszają naszą anonimowość.

Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup u dealera. Nie powinien być to jednak lombard i kantor, bo mają znacznie wyższe prowizje.

Zgodnie z prawem, do 15 tysięcy euro w Polsce można kupić anonimowo złoto. Rzadko dealerzy chcą podania danych przy niższych kwotach i służy to przede wszystkim ich bezpieczeństwu. Ważne jest, że dealerzy nie mogą nas prosić o ukazanie dowodu tożsamości. Oznacza to, że przepis limitujący anonimową wysokość zakupu, jest martwy lub prowadzi do nadużyć w postaci podawania fałszywych danych. 

Wielu dealerów umożliwia anonimowy zakup złota w następujący sposób: 

  1. Należy otworzyć konto w serwisie, podając fikcyjne dane osobowe, np. Jack Sparrow, Donald Trump albo Angela Merkel. Należy jednak pamiętać, by podać poprawny adres e-mail i właściwy numer telefonu.
  2. Składa się zamówienie, wybierając jako sposób płatności: przelew bankowy, a jako sposób dostawy: paczkomaty. System prosi o wybór paczkomatu – należy wybrać dogodną dla siebie lokalizację.
  3. E-mailowo otrzymuje się kopię zamówienia, z kwotą do zapłaty i numerem konta.
  4. Należy udać się na pocztę i dokonać płatności za zamówienie. Jako dane wpłacającego podaje się wymyślone wcześniej dane osobowe, a tytule numer zamówienia.
  5. O kolejnych etapach realizacji zamówienia i dostawie przesyłki do paczkomatu, Klienci informowani są e-mailowo.
  6. Odbiór przesyłki z paczkomatu jest możliwy przez dowolną osobę, po wprowadzeniu hasła otrzymanego SMS-em i e-mailem.

Jak widać, powyższy proces anonimowego zakupu złota nie należy do skomplikowanych. Wystarczy tylko stosować się ściśle do podanych wyżej wskazówek i co najważniejsze – pamiętać o podaniu podczas rejestracji prawdziwego adresu mailowego oraz numeru telefonu. Proponowane rozwiązanie jest powszechne i pewne, jeśli zachowamy właściwe środki bezpieczeństwa.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z dealerami. Zazwyczaj chętnie wyjaśniają oni wszelkie kwestie dotyczące anonimowego zakupu metali szlachetnych.

Polecane serwisy do zakupu złota:

Od czego zależy cena złota?

Cena złota oprócz tego, że zależy od ceny na globalnych rynkach, to powiązana jest ze stopem, jakością czy w przypadku monet, znaczeniem historycznym i kolekcjonerskim. Wycena złota przez globalne rynki jest zależna od bardzo wielu czynników, część z nich jest nadal niezbadana. Należy jednak mieć świadomość, że wielkość wydobycia czy odkrycia nowych złóż, nie wpływają znacząco na cenę.

Stop i jakość stopu powinna interesować posiadaczy złota fizycznego. Im niższy jest udział złota w bryle lub złoto jest powiązane z metalem złej jakości, tym niższa jest jego wycena. Natomiast dobrze przechowywane monety nie powinny tracić na wartości przez czynniki fizyczne.

Czy kupować sztabki czy monety inwestycyjne?

Wydaje się, że wybór między sztabkami a monetami inwestycyjnymi zależy od strategii inwestycyjnej właściciela.

Sztabki są przydatne gdy mamy bardzo dużo złota, nie mamy żadnej wiedzy na temat monet (lub nie chcemy tej wiedzy zdobyć) oraz nie chcemy próbować alternatywnych metod. Sztabki wszak od lat są elementem kultury bogactwa. Ponadto sztabki mniejsze niż 5 gram nie są kompletnie opłacalne przez wysoką marzę.

najpopularniejsze złote monety
najpopularniejsze monety (od lewej): amerykański orzeł, liść klonowy, krugerrand

Jaki spread jest akceptowalny przy zakupie złota?

Spead, czyli różnica między wartością kupna i sprzedaży, przy złocie nie powinna przekraczać 5-10%. Wyższe wartości powinny wzbudzać naszą uwagę a znacząco niższe mogą wynikać z nieuwzględnienia żadnych prowizji. Warto pamiętać, że złoto nie jest objęte VAT-em, więc nie dajmy się nabrać na wliczenie w marżę, podatku. Wysokość prowizji jest jednak bardzo zależna od wielkości zakupu złota i marży sprzedawcy

Im większa gramatura złota, tym mniejszy spread. Jednak za każdym razem wysokość spreadu zależy od sytuacji na rynku.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Ponadto w kontekście prowizji należy wiedzieć, że są one naliczane od tzw. ceny spot (aktualnej wartości na giełdzie w Nowym Jorku). Cenę tę i jej kształtowanie w przeszłości (do nawet 1973 roku), można łatwo znaleźć na goldprice.org.

Kwestiami dotyczącymi spreadów nie powinni przejmować się lokujący oszczędności w złote monety. Wartość złotych monet rośnie co do zasady szybciej niż zwykłego złota, więc strata wynikająca z prowizji powinna się szybciej zwrócić.

Total
0
Shares
3 comments
  1. Autor zapomniał, że każdy numer telefonu jest obecnie zarejestrowany. Jeśli nie ma się numeru na “słupa” to bardzo łatwo można taką transakcję namierzyć gdy bardzo państwu się chce. Najlepszym sposobem jest wycieczka do dilera i podanie danych wyssanych w wiadomej części ciała.

  2. Jaki to anonimowy zakup złota jak przelew robisz z banku i jeszcze nr tel zostawiasz i mail. Maila to jeszcze można założyć przez TOR, karte tel zarejestrować na pijaczka, ale konto bankowe to tak jakbyśmy dowód osobisty dali.
    Tylko płatność w gotówce i odbiór osobisty w maseczce (przecież covid szaleje)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Total
0
Share