Bezpieczne inwestowanie pieniędzy – W co zainwestować oszczędności bez ryzyka kapitału?

Bezpieczne inwestowanie pieniędzy to niezwykle popularny temat, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie można się temu dziwić, gdyż wiele osób, chcąc pomnożyć swoje oszczędności, przede wszystkim chcę zadbać o ich bezpieczeństwo i nie stracić przynajmniej włożonego kapitału. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznego inwestowania oszczędności oraz podpowiadamy dlaczego warto to robić. Przedstawiamy też konkretne pomysły na takie inwestycje.

Czym jest bezpieczne inwestowanie oszczędności i dlaczego warto na nie stawiać?

Bezpieczne inwestowanie oszczędności to przeznaczenie środków, które mamy zebrane na inwestycje — ale jedynie takie które posiadają ochronę kapitału i nie umożliwiają jej straty. Choć teoretycznie w finansach wszystko jest możliwe, istnieje sporo sposobów, które w bardzo dużej mierze lub całkowicie chronią nasz zainwestowany kapitał, a podczas inwestycji ew. ryzykujemy jedynie potencjalnymi zyskami.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie przeznaczone dla osób, które chcą pomnażać swój majątek, ale obawiają się utraty tych środków, które już posiadają i nie chcą do tego dopuścić. Bezpieczne inwestowanie oszczędności z ochroną kapitału będzie cechowało się dużym poziomem bezpieczeństwa oraz raczej niskimi zyskami. Istnieje jednak wiele sposobów na bezpieczne inwestycje, które dają również stosunkowo spore możliwości zarobkowe i nie skazują nas jedynie na symboliczne zyski.

Lokaty bankowe

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem bezpiecznych inwestycji są lokaty bankowe. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które znamy od wielu lat i z którego prawdopodobnie już korzystaliśmy. Na rynku działa wiele banków oferujących różnorodne lokaty, a mechanizm ich działania jest bardzo prosty. Lokata otwiera się po wpłaceniu pewnej sumy pieniędzy na określony czas, a następnie odbieramy ją po określonym czasie wraz z odsetkami. Banki w ten sposób pozyskują gotówkę do funkcjonowania, a my jako klienci możemy zarabiać na pożyczaniu pieniędzy bankom.

Grapefruit slice atop a pile of other slices

W praktyce lokaty oprócz tego, iż są bezpiecznym sposobem inwestycji, stały się również dość problematyczne. Dzieje się tak głównie ze względu na niskie oprocentowanie, jakie obecnie oferują banki, a w połączeniu z inflacją często nie zarobimy zbyt dużych sum. Lokaty bankowe przede wszystkim zalecane są osobom, które zupełnie nie znają się na finansach i chcą jedynie bezpiecznie przechować środki, które uda się w dużej mierze uchronić przed inflacją. Lokaty bankowe będą dawały również zauważalne zyski przy bardzo dużych sumach pieniędzy. Jeśli zatem posiadamy znaczne środki, możemy w zamian za mniejszy zysk skorzystać z bezproblemowego pomnożenia naszych oszczędności na lokacie.

Obligacje państwowe i prywatnych spółek

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które jest podobne do lokat bankowych, jest wykupywanie obligacji państwowych i prywatnych spółek. Działają na podobnej zasadzie, co lokata i są emitowane na określony czas przez państwo lub prywatne spółki. Obligacja państwowa to przede wszystkim pełna gwarancja i ochrona kapitału gdyż to państwo odpowiada za nasze pieniądze, a więc możemy mieć pewność, iż nie stracimy naszych środków. Obligacje państwowe oprocentowane są różnie w zależności od długości obligacji przeważnie od ok. 1% nawet do kilku procent. Dużo większy zysk możemy wypracować dzięki obligacjom emitowanym przez prywatne firmy z tą różnicą, iż ryzyko w takim wypadku jest adekwatnie większe. Wybierając jednak obligacje prywatnych firm i spółek, których większościowymi udziałowcami jest państwo, również możemy skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania i wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Produkty strukturyzowane z ochroną kapitału

Nieco bardziej zaawansowanym sposobem bezpiecznych inwestycji są produkty strukturyzowane z ochroną kapitału. Jest to bardziej zaawansowana forma lokaty czy połączenie lokaty z funduszem inwestycyjnym. Bank, otrzymując nasze pieniądze, będzie inwestował je w indeksy giełdowe, a także aktywnie korzystał z nich wypracowując zysk dla banku i grupy klientów biorących udział w danym funduszu inwestycyjnym. Produkt taki posiada jednak ochronę kapitału, co oznacza, że ryzykujemy jedynie potencjalnymi zyskami. Na zakończenie funduszu inwestycyjnego możemy zatem w najgorszym razie otrzymać dokładnie taką samą sumę środków, które wpłaciliśmy lub w bardziej optymistycznym wariancie nawet kilka do kilkunastu procent zysku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które polecana jest osobom chcącym zarobić większą sumę pieniędzy i które są w stanie ryzykować potencjalnymi zyskami, ale w dalszym ciągu chcą pełnej ochrony kapitału.

Złoto i metale szlachetne

Jednym z najciekawszych rozwiązań bezpiecznego inwestowania pieniędzy jest zainwestowanie ich w metale szlachetne. Może być to inwestycja w zakup złota czy srebra, która regularnie od wielu lat stopniowo zwiększa swoją wartość. Zainwestowanie środków w takie metale z pewnością da dość spory zysk na przestrzeni kilku lat. Jest również bardzo bezpieczny sposób inwestowania pieniędzy, gdyż kupujemy za nie konkretną namacalną rzecz, jaką będziemy mogli sprzedać w razie chęci spieniężenia inwestycji. Złoto czy srebro nie staną się również z dnia na dzień bezwartościowe tak jak bardzo często miejsce przy indeksach giełdowych czy wirtualnych inwestycjach w kryptowaluty.

Nieruchomości i wartościowe ruchomości

Grapefruit slice atop a pile of other slices

Rozwiązaniem, które nie będzie miało stricte finansowego charakteru, ale które również jest warte przemyślenia, jest inwestycja środków w nieruchomości i wartościowe ruchomości. Zysk z nich może być największy bo nawet kilku – kilkunastu procent w rocznej skali i dawać bardzo dobre rezultaty inwestycji. Jest to również jeden z najmniej pewnych środków inwestowania pieniędzy w kategorii bezpiecznych inwestycji. Jest to jednak na tyle bezpieczny sposób iż warto rozważyć jego wybranie. Będzie on dedykowany osobom, które chcą zarabiać wysokie oprocentowanie od kapitału, który wnoszą do inwestycji, ale którym w dalszym ciągu zależy na bezpieczeństwie inwestycji.

Nieruchomości potrafią już same w sobie zyskiwać na wartości kilka procent w skali roku, a zarabiając dodatkowo na nich poprzez wynajem, cała inwestycja potrafi zwrócić się w ciągu nawet 10 lat. Chcąc inwestować w ten sposób, możemy również kupować wartościowe przedmioty takie jak przedmioty kolekcjonerskie, antyki, dzieła sztuki czy biżuterię.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Thanks for submitting your comment!
Related Posts
Total
0
Share